Významné události

Naše sestřička Marie Jurošková uspěla v soutěži Sestra roku

25. 5. 2015

Krásné druhé místo obsadila v soutěži Sestra roku 2014 Marie Jurošková z Nemocnice Nový Jičín.

Text: Mgr. Radka Miloševská / Foto: vydavatelství Mladá fronta

Obrovským úspěchem se může pyšnit sestřička Bc. Marie Jurošková z Nemocnice Nový Jičín. V soutěži Sestra roku 2014, kterou každým rokem vyhlašuje vydavatelství Mladá fronta, získala druhé místo v kategorii „Sestra v managementu a vzdělávání“. Po slavnostním galavečeru, který proběhl v březnu v prostorách Hudebního divadla Karlín v Praze, byla Marie velmi dojatá, ale především šťastná. O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodovala v rámci slavnostního večera odborná porota, které předsedala PhDr. Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester. „Získaného titulu si velmi vážím. Vždy jsem si přála být sestřičkou, ale být oficiálně oceněna jako výborná sestra, to je to největší vyznamenání, které si člověk může přát,“ uvedla Bc. Marie Jurošková, která ve zdravotnictví pracuje již dvacet let. 

Díky své houževnatosti, překypující energii a nezdolnému optimismu se stala vzorem pro řadu dalších sestřiček okolo sebe. V novojičínské nemocnici zavedla dobrovolnickou činnosti, která zde probíhá již třetím rokem. Povedlo se jí zavést canisterapii pro pacienty LDN na detašovaném pracovišti ve Vítkově nebo zajistit tablety pro neslyšící pacienty. A co by Marie Jurošková vzkázala mladším kolegyním, které mají také ambice stát se jednou stejně úspěšnými? „Dobrou zdravotní sestrou se člověk musí narodit, musí tuto profesi dělat srdcem a s láskou. Tato profese není jen obyčejná práce ohraničená pracovní dobou. Ale dobrou sestrou musí být člověk pořád,“ míní Marie Jurošková s tím, že nezbytnou vlastností dobré sestry je také sociální cítění a soudržnost. 

Soutěž Sestra roku je koncipována jako poděkování sestrám za jejich vytrvalou a obětavou práci, a to nejen vítězkám, finalistkám a nominovaným, ale také všem ostatním. Cílem této soutěže je pozvednout prestiž a uznání tohoto nelehkého povolání. Nad již 15. ročníkem soutěže Sestra roku 2013 převzala záštitu Mgr. Dagmar Havlová za Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Rada hlavního města Prahy. Mezi tři nejlepší sestry v České republice se v loňském roce v kategorii management a vzdělávání dostala Lucie Erbenová, která je manažerkou operačních oborů v Podhorské nemocnici v Bruntále.