Významné události

LÉKÁRNY AGEL se rozrostly. Nyní patří ke špičce na trhu v Česku

18. 11. 2013

Řetězec LÉKÁREN AGEL se v letošním roce rozrostl na celkem 21 poboček a dostal se tak do TOP pěti největších lékárenských řetězců v Česku.

Text a foto: Mgr. Radka Baková

Když před rokem ředitel úseku LÉKÁREN AGEL Ing. David Masopust nastupoval do společnosti Repharm s cílem vybudovat a sjednotit řetězec lékáren, neuvědomoval si, co vše na něj čeká. „Měl jsem zkušenosti s řízením virtuálního řetězce lékáren a znal jsem chod lékáren z pohledu distributora a ekonomicko-provozního poradce, což je mírně odlišný úhel pohledu, než který jsem měl před sebou nyní,“ prozradil Ing. David Masopust a na otázku, jaké změny začal se svým týmem postupně zavádět, odpověděl: „Začali jsme zavedením nového lékárnického softwaru, který nám umožňuje řídit lékárny centrálně z jednoho místa. Dále jsme pro lékárny vytvořili soubor pravidel pro objednávání u distributorů, pro zavádění nových dodavatelů a odběratelů, začali jsme více pracovat s obchodními nástroji a také zavedli jednotný motivační systém.“ Lékárníci prošli odborným ročním školením u paní doktorky Jany Matuškové, na kterém se zdokonalili ve volném prodeji a v komunikaci se zákazníky. Zhruba u poloviny lékáren byla provedena změna na vedoucích postech, což vedlo ke zvýšení efektivity prodeje.

Rovněž lékárny samotné získaly nový kabát.

Zákazníci si jistě všimli nejen nových polepů vnějších ploch lékáren, ale také přehlednějšího uspořádání zboží uvnitř. Nejzásadnější však bylo rozšíření celého řetězce na celkem 21 poboček. Kromě dosavadních lékáren, které provozovala společnost Repharm nebo zdravotnická zařízení skupiny AGEL, patří nyní pod LÉKÁRNY AGEL také čtyři úplně nové akvizice v Opavě, Bruntále, Kelči a v Ostravě na Kostelní ulici. Dále dvě nově vybudované lékárny ve Šternberku a Českém Těšíně. Změnil se nábytek a vnitřní brand u lékáren Plzeň, Česká Třebová, Prostějov a Vítkovice. „Chtěl bych velmi poděkovat vedení všech zdravotnických zařízení, u kterých máme lékárny, protože nám velmi pomohli v jejich startu,“ doplnil David Masopust, který je nejpyšnější na lékárnu v areálu Vítkovické nemocnice. Její rekonstrukce trvala déle než u jiných poboček, ale unikátní je lékárna především svým designem, který zapadá do estetiky cihlové architektury zástavby v ostravských Vítkovicích. Pobočka rovněž disponuje obrovským vnitřním prostorem lékárny ústavního typu a je v areálu umístěna na dobře viditelném místě vstupu do celého areálu nemocnice.


ZÁKAZNICKÝ PROGRAM

A jaké výhody nabízí lékárny svým zákazníkům? Klienti si mohou v jakékoliv LÉKÁRNĚ AGEL nechat vystavit klientskou kartu. Karta poskytuje výhody na volný prodej i pro výdej přípravků na recept. „U volného prodeje získají klienti určité procento z nákupu zpět ve formě bodů, které mohou uplatnit při dalším nákupu. Určité výhody máme i u receptových léků,“ vysvětlil ředitel Masopust s tím, že lékárny pravidelně nabízejí také nejrůznější slevové akce. V předvánočním období pak mohou klienti navíc využít speciálních vánočních kuponů s nejoblíbenějším dárkovým sortimentem pro ženy i muže. Všechny tyto aktivity přispěly k tomu, že se obrat všech lékáren daří držet na hodnotách z roku 2012, a to i přesto, že celkový farmaceutický trh v České republice upadl objemově zhruba o 10 procent, a to včetně trhu s volně prodejnými přípravky.

VÝHLEDY DO DALŠÍHO ROKU

Řetězec bude pomalu rozšiřován o další pobočky ve městech, kde již LÉKÁRNY AGEL působí. „Hlavním cílem do dalšího roku bude vytěžení – zvýšení záchytu receptů – z našich zdravotnických zařízení v našich lékárnách a zhodnocení akvizic lékáren. Dále chceme přenést fungující marketingové nástroje lékáren i na Slovensko,“ uzavřel Ing. David Masopust.