Personalisté informují

Nezapomenutelné chvíle prázdnin zažily děti na AGELovském táboře

24. 7. 2017

Přes 180 dětí strávilo dva čtrnáctidenní tábory v krásném prostředí v Sobotíně na Jesenicku.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Mgr. Soňa Chlumová, Ing. Tomáš Želazko

O letní tábor AGELu je stále větší zájem, takže v posledních letech pouze jeden turnus již nestačil pokrývat zájem ze strany dětí a jejich rodičů. Proto se vedení skupiny AGEL rozhodlo v rekreačním středisku krásného horského prostředí v Sobotíně na Jesenicku místo jednoho tábora uskutečnit dva turnusy. Prvních čtrnáct dnů letních prázdnin zde strávilo zhruba 100 dětí a v druhé polovině července dalších 80 dětí. Do Sobotína za zábavou a poznáním přijely děti ve věku 7 až 15 let z České republiky i ze Slovenska. Kromě dětí zaměstnanců skupiny AGEL si pobyt užívalo i 12 dětí z Dětského domova Černá voda, kterým tábor hradila NADACE AGEL. O děti se staralo a podílelo se na programu více než 30 vedoucích a instruktorů, programový a sportovní vedoucí a dvě zdravotnice. Řada z nich jsou zároveň zaměstnanci společností skupiny AGEL.

V prvním turnusu byla tématem tábora celotáborová hra „Pozdvižení na Olympu aneb když bohové vládnou“. „Děti se přesunuly na řecký Olymp, kde si vytvořily své městské státy a vyrobily si své kostýmy, erby a štíty a také vyznávaly své bohy. Po celou dobu tábora soutěžily o vstup na božský Olymp, přičemž v průběhu dostávaly městské peníze, které mohly proměnit na závěrečném jarmarku,“ řekla hlavní vedoucí tábora Mgr. Soňa Chlumová s tím, že děti například tvořily amfory, v přírodě vařily antické polévky, napsaly dopis bohu Diovi nebo hledaly a následně luštily kouzelný svitek. „Děti snad nejvíce bavila hra Plavba po moři, kdy ve dvojicích nebo trojicích zdolávaly cestu plnou nástrah a překážek a uhýbaly trojzubci Poseidona,“ doplnila hlavní vedoucí. 

Ve druhém turnusu se uskutečnila hra „Zpátky do jeskyní aneb cesta do pravěku“, kdy se děti tématicky přesunuly do pravěkých jeskyní. Žily v „tlupách“, plnily rozmanité úkoly, vařily si na ohních, vyráběly pravěké nástroje a produkty z hlíny. Po celou dobu soutěžily o kly a zuby a vítězem se stala tlupa, která nasbírala největší množství zubů pravěkých zvířat. Kromě celotáborových her byla pro děti připravena řada dalších aktivit jako například turnaje ve fotbale, ringu a přehazované, absolvovaly veselou olympiádu, celodenní výlety, stezku odvahy, táborák s opékáním špekáčků nebo v místním bazénu absolvovaly různé vodní hrátky. Také se uskutečnil zábavný večer „Máme rádi Československo“ – tedy kvíz o poznávání již dnes bývalých společných států. Nechyběla ani diskotéka. 

„Velmi se nám tu páčí. Je to najlepší tábor,“ řekli tři chlapci – dvanáctiletý Branislav Bažik, stejně starý Samuel Vojtek a jedenáctiletý Adam Kalafus, jejichž maminky pracují ve zvolenské nemocnici. Také devítileté Bára z Přerova a Johanka z Nového Jičína, které zrovna měly službu na bráně, si tábor chválily. „Nejvíce se nám líbilo, když jsme jely po ‚rozbouřeném‘ moři a na nás házeli balónky s vodou,“ uvedly. Letní tábor skupiny AGEL se letos konal již podeváté. Organizátorům se daří připravovat pestrý a zajímavý program, který děti nadchne, a na tábor se tak rády vrací, za což jsou vedoucí moc rádi. Děti se na táboře také osamostatní, najdou si nové kamarády, naučí se novým dovednostem a stráví krásné dny v přírodě.