Personalisté informují

Tábor AGELu v duchu Tajné mise

21. 7. 2016

Celkem 120 dětí strávilo 14 dnů v krásném prostředí v Sobotíně na Jesenicku.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: PhDr. Markéta Čožíková, Ing. Tomáš Želazko

Čtrnáct dnů plných zábavy a zážitků si mohly během letních prázdnin vychutnat děti na letním táboře AGELu v rekreačním středisku krásného horského prostředí v Sobotíně na Jesenicku. Tábora se zúčastnilo celkem 120 dětí ve věku od 7 do 15 let z Čech i ze Slovenska, přičemž kromě dětí zaměstnanců skupiny AGEL si pobyt užívalo i pět dětí z Dětského domova Černá Voda, kterým tábor hradila NADACE AGEL. Letošním tématem tábora byla celotáborová hra „Tajná mise LEGA“, kdy deset týmů dětí zachraňovalo svět. „Lidstvo před lety vyslalo do vesmíru sondu, která na vzdálených planetách sbírala mimozemská zvířata a rostliny. Při návratu na Zemi se sonda roztříštila a kusy sondy s nebezpečnými zvířaty dopadly do různých koutů planety Země.

Děti jako zachránci světa musely kousky sondy najít, protože byly nebezpečné pro život na Zemi,“ řekla hlavní vedoucí tábora Mgr. Soňa Chlumová, se kterou se o děti staralo a podílelo se na programu celkem 20 vedoucích a instruktorů, programový a sportovní vedoucí a dvě zdravotnice. Řada z nich je zároveň zaměstnanci společností skupiny AGEL. Dětské oddíly každý den plnily části mise a hledaly kousky sond, což nebylo vůbec jednoduché, protože byly různě zašifrované a děti musely překonávat překážky a nástrahy. „Všechny týmy v misi uspěly a mohly se tak pustit na závěrečnou cestu za pokladem,“ doplnila hlavní vedoucí. Kromě celotáborové hry byla pro děti připravena řada dalších aktivit jako například turnaje ve fotbale a přehazované, veselá olympiáda, celodenní výlet, stezka odvahy, táborák nebo zájmové dopoledne Eldorádo, kdy si děti vyráběly polštářky nebo náramky pro své maminky. V kurzu přežití v lese se děti učily, jakým způsobem si v lese pomoci při nebezpečí, nebo si mohly zazpívat s country kapelou. Velmi pěkný byl slovenský večer, který pro české děti připravili jejich slovenští kolegové pod vedením dvou vedoucích z Nemocnice Košice-Šaca. Během horkých dnů se mohly děti ochladit v bazénu, který je součástí areálu tábora. 

Tábor také navštívil Aleš Loprais, účastník několika ročníků Rallye Paříž – Dakar. Děti měly možnost prohlédnout si jeho Jeep, který doprovází kamion po celou dobu rallye. „Pan Loprais ochotně odpovídal na všetečné otázky dětí, fotil se s nimi a podepisoval své fotografie,“ sdělila Soňa Chlumová. Letní tábor skupiny AGEL se letos konal již poosmé. Organizátorům se daří připravovat pestrý a zajímavý program, který děti nadchne a na tábor se tak rády vrací, za což jsou vedoucí moc rádi. Děti se na táboře také osamostatní, najdou si nové kamarády, naučí se novým dovednostem a stráví krásné dny v přírodě. Kromě táborových stálic přijíždí i nové děti.

Poprvé byla na AGELovském táboře osmiletá Míša. „Nejvíce se mi tady líbí hry, hlavně ty, u kterých se běhá. Ale trošku se mi stýská,“ řekla holčička s tím, že jí na táboře vůbec nechybí počítač. Naopak již potřetí byl na táboře v Sobotíně desetiletý Adam. „Hodně se mi líbí, že sportujeme, hlavně přehazovaná, vybíjená a fotbal je super,“ uvedl Adam, jehož maminka pracuje jako zdravotní sestra ve zvolenské nemocnici. A jako každoročně, pro mnoho dětí bylo nejhorší loučení. Přestože se těšily domů, tak si řada dětí slíbila, že příští rok opět na tábor AGELu přijedou. A vedoucí? Mají zase o čem přemýšlet, aby pomalu připravovali podobně zajímavý táborový program.