Personalisté informují

Letní tábor AGELu v indiánském duchu

23. 7. 2015

Celkem 117 dětí zaměstnanců skupiny AGEL strávilo 13 dnů v krásném prostředí v Sobotíně na Jesenicku.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Tomáš Želazko, Stáňa Kantorová

Třináct dnů plných zábavy a zážitků si mohly během letních prázdnin vychutnat děti zaměstnanců skupiny AGEL. Letní dětský tábor proběhl již posedmé a letos se jej zúčastnilo celkem 117 dětí ve věku od 6 do 15 let z Čech a Slovenska. Cílem letního tábora je zapojit děti různého věku a různých zájmů. Ústředním motivem tábora byla celotáborová hra, v tomto roce s indiánskou tématikou a názvem „Ztraceni v prérii“. Program byl zaměřen všeobecně a hry poskládány tak, aby měl každý možnost najít a užít si to, co ho baví. Během slavnostního zahájení se děti seznámily s legendou, která volně navazovala na loňský tábor. Z pirátů se stali indiáni s jediným cílem: získat mapu k pokladu. Mapu mohl získat tým, který dosáhl vítězství v celotáborové hře a nasbíral nejvyšší počet bodů.

O vítězství bojovaly kmeny Rudí Javašové, Blue Bull, Tatrani, Hitachi, Divoši a Vlčí tesák. Každý kmen se identifikoval svým bojovým pokřikem, kmenovou vlajkou, totemem a slavnostním oděvem. Členové jednotlivých kmenů byli mocně podporováni a motivováni svými náčelníky. Společné aktivity byly doprovázeny rituály, jako je indiánský pozdrav známý z filmů o Vinetouovi. „Letní tábor je ideální příležitost popustit uzdu fantazii. Indiáni ztraceni v prérii nemají ohnivou vodu, ale ohnivý čaj. Místo dýmky míru mají jablka míru. Třetí den, který bývá označován jako kritický, jsme zakopali válečný citron,“ řekla Stáňa Kantorová, hlavní vedoucí tábora, se kterou se o hladký průběh všech her a kreativních činností staralo celkem 17 dospělých. Program byl doplněn doprovodnými akcemi. Kromě střelby z luku, kterou si mohli vyzkoušet všechny děti i vedoucí, byl tábor přepaden středověkými zbrojnoši. 

Tábor také navštívil Karel Loprais, vítěz šesti ročníků Rallye Paříž – Dakar. Děti měly možnost prohlédnout si jeho vítěznou Tatru a posedět v její kabině. Pan Loprais ochotně odpovídal na všetečné otázky malých indiánů. Na táboře panovalo tropické počasí a děti mohly využít bazénu, který patří provozovateli areálu. Jako přírodní alternativa pro zchlazení znamenitě posloužil místní potok, který si děti mimořádně oblíbily. To potvrzuje i devítiletý Martin Knaibl, který se tábora v Sobotíně zúčastnil již podruhé. „Loni se mi tu líbilo, tak jsem přijel znovu. Nejvíce mne baví brodit se v potoce. Měli jsme to i jako bojovku na čas. Voda v potoce je hodně studená, ale nevadí, je to dobré zchlazení, protože je tu hodně horko,“ říká Martin, jehož táta pracuje v prostějovské nemocnici. Zpestřením programu bylo například divadelní představení jednotlivých kmenů výjimečně doplněných sedmým kmenem složeným z oddílových vedoucích. 

Velký úspěch měla soutěž „Hledá se talent prérie“, kterou letos vyhrála Jůlie Bršťáková se svým tanečním číslem. Na druhém místě se umístili kluci Viktor Vlk a Nikolas Dužda, kteří předvedli break dance. Třetí místo obsadili Jakub Klečka a Braňo Bažík s vystoupením Hasičské hrátky, které se staly letošním hitem. Došlo i na celodenní výlet. „Protože nás je opravdu hodně, rozdělili jsme děti do třech skupin podle věku. Nejstarší děti měly na programu výšlap na Praděd, nejmladší výlet do Loučné nad Desnou. Středně staré děti vyrazily na pěší výlet do okolí, po kterém následovalo společné vaření oběda, buřtguláše a opékaných špekáčků s chlebem. Všechny tři skupiny si skvěle užily pobyt mimo tábor,“ pozitivně hodnotí celodenní výlet hlavní vedoucí. Letní tábor skupiny AGEL se letos konal již posedmé. 

Organizátorům se daří připravovat pestrý program, který děti většinou chytne a na tábor se vrací, za což jsou vedoucí moc rádi. Děti se na táboře také osamostatní, najdou si nové kamarády, naučí se novým dovednostem a stráví krásné dny v přírodě. Kromě táborových stálic přijíždí i nové děti. Poprvé byla na AGELovském táboře devítiletá Nikola Pitoňáková, která do Sobotína dorazila i se svým o dva roky starším bratrem Antonem. „Všetko sa mi tu páči. Najviac rozne bojovky a hry. A vedúcí? Ti sú dobrí,“ uvedla Nikolka, jejíž maminka pracuje v levočské nemocnici. V celotáborové hře „Ztraceni v prérii“ nakonec zvítězil a mapu k pokladu získal kmen Rudých Javašů, vedený Janou Gronychovou a Vaškem Kantorem. Mapa odhalila, že poklad byl po celou dobu zakopán na posvátném místě u kmenových totemů. Na památku si děti odnesly podkovy pro štěstí a zlaté čokoládové mince. Než se děti rozjely do svých domovů, ukápla nejedna slza a padla spousta slibů a přísah. „Tak za rok zase ahoj,“ znělo táborem. A co bude příště? Necháme se překvapit.