NADACE AGEL pomáhala

NADACE AGEL podporuje mladého paralympijského reprezentanta Iva Koblasu

2. 9. 2013

Dvacetiletý Ivo trpí od narození dětskou mozkovou obrnou a epilepsií. V současné době není pouze paralympijským reprezentantem, ale také vedoucím mužem světového poháru 2013.

Text: Mgr. Radka Baková / Foto: Mgr. Radka Baková, archiv Iva Koblasy

Ivo trpí již od narození dětskou mozkovou obrnou a epilepsií. Na kole jezdí od tří let, o tři roky později se pro něj ale cyklistika stala něčím víc než pro ostatní děti. V šesti letech prodělal kvůli medikamenty nezvládnutelné epilepsii operaci mozku, takzvanou kalosotomii (oddělení obou hemisfér mozku). Po této operaci se musel učit znovu chodit, mluvit, jezdit na kole, lyžovat a zvládat běžné každodenní činnosti. Právě tehdy se pro Iva stalo kolo především rehabilitační pomůckou a nutností ke zvládnutí koordinace pohybu celého těla. Tato nutnost začala postupně přerůstat v posedlost, kdy si bez kola nedokázal představit svůj den.

Už v osmi letech se Ivo pustil do závodění. Napoprvé sice skončil na posledním místě, ale právě to ho paradoxně posunulo dopředu. Nyní se může Ivo Koblasa pyšnit řadou úspěchů z evropských a celosvětových soutěží. Aby mohl mladá sportovec i nadále rozvíjet svůj talent a účastnit se světových pohárů, podpořila jej NADACE AGEL příspěvkem ve výši 50 tisíc korun.

Ivo, kterého svého vítězství si nejvíce ceníte?

Nejvíce si cením vítězství na světovém poháru v silničním závodě v italském Meranu 2013. Velmi rád jezdím také na závod do Vrátné na Slovensku, kde je nádherná příroda a pravidelně se tam potkávám s řadou závodníků-kamarádů.

A která medaile Vám naopak do sbírky ještě chybí a potěšila by Vás?

Určitě by mne potěšila medaile z mistrovství světa handicapovaných cyklistů v Kanadě, kam se chystám v srpnu. Budu se snažit o co nejlepší umístění, to je teď můj hlavní cíl.

Jak vypadá Váš trénink?

Pravidelně pětkrát týdně absolvuji silniční trénink, jednou za týden zajdu do posilovny a na dráhu. Speciální trénink mám rozdělen na části – před vrcholem, po vrcholu a na běžný týden. Ročně najedu přibližně 15 tisíc kilometrů. Součástí mé životosprávy je také pravidelná konzumace doplňků stravy – bílkoviny, sacharidy, regenerační prostředky. Součástí tréninků je také účast na nejrůznějších závodech, a to včetně těch, které jsou určeny pro zdravé cyklisty.

A co v zimě? Jezdíte také?

Ne, ne, přiznám se, že v zimě trénuji v teple domova. Když jsem zkoušel jezdit venku v zimě, tak jsem na náledí upadl.

Měl jste někdy nějaký ošklivý úraz na kole?

Ano, bylo jich více. Stalo se mi například, že nás konkurent předjel tak, že nás shodil ve 40-ti kilometrové rychlosti. Hned několik závodníků včetně mě popadalo a musela pro nás přijet sanitka. Také se mi v jiném závodě stalo, že jsem v ještě vyšší rychlosti brzdil bradou o zem. Také mně jednou srazilo osobní auto, které mi nedalo přednost a jednou linkový autobus v Chorvatsku, který mě zachytil při mém objíždění.

Neodrazují Vás takové nepříjemné zážitky od dalšího závodění?

Ne, rozhodně ne. To ke sportu patří, ať už k cyklistice nebo jinému sportu.

Zkoušel jste i jiné sporty než cyklistiku? Kdo Vás ke kolu přivedl?

Zkoušel jsem jezdit také na koni, ale kolo zvítězilo. K cyklistice mne přivedli rodiče, kteří také aktivně sportovali.

Vystudoval jste obchodní akademii. Chtěl byste se obchodu věnovat někdy v budoucnosti?

Možná někdy v budoucnosti bych rád podnikal nebo se věnoval obchodní činnosti. Ale v současné době si nedokážu život bez aktivního sportu představit.

Na co byly využity prostředky, které Vám poskytla NADACE AGEL?

Příspěvek byl využit na úhradu účastnických poplatků na mezinárodních světových a evropských pohárech a na mistrovstvích světa v Kanadě. Také jsem mohl díky této podpoře vylepšit své cyklistické vybavení.

 

Ivovi největší úspěchy

  • 3.místo v silničním závodě,Segovia World cup 2013,Španělsko
  • 1.místo v silničním závodě,Merano World cup 2013,Itálie
  • 5.místo v silniční časovce,Segovia Wold cup 2013,Španělsko
  • 4.místo v team sprintu,LPH Londýn 2012
  • 4.místo Mistrovství světa Roskilde Dánsko 2011