Vítkovická nemocnice

Chirurgové pomocí speciálního přípravku odoperovali 10 pacientů trpících periproktální píštělí

16. 10. 2017

Výhodou této metody je jednoduchost a rychlost provedení na rozdíl od chirurgické operace, po které může mít pacient větší bolesti.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv Vítkovické nemocnice

Ve Vítkovické nemocnici pomocí speciálního přípravku již odoperovali 10 pacientů trpících periproktální píštělí. Toto specifické onemocnění se projevuje v oblasti konečníku vytvořením abscesu, který se následně může přeměnit na píštěl, což je ve skutečnosti dutý kanálek, který spojuje zevní kožní oblast v okolí řitního otvoru s vnitřní částí konce střeva. Vítkovičtí chirurgové jako jedni z prvních na Moravě začali s touto metodou koncem roku 2015, přičemž úspěšnost vyléčení činí 40 procent. Jedná se o velmi specifické onemocnění, kterým trpí převážně lidé vykonávající sedavé zaměstnání (úředníci, řidiči z povolání a další), ale také onkologičtí pacienti a často pacienti se střevním zánětem – tzv. Crohnovou nemocí.

„Píštěl obtěžuje výtokem hnisu, občas i krvácením a hygienickým diskomfortem, protože pořád z ní něco vytéká,“ říká zástupce primáře chirurgického oddělení a vedoucí lékař pro koloproktologii Vítkovické nemocnice MUDr. Stanislav Jackanin. Píštěl lze buď odstranit, nebo vyplnit. V současnosti je možné píštěl odstranit provedením několika druhů operací indikovaných podle typu a složitosti píštěle. Existují i alternativní metody léčby, které otvor vyplní nebo zalepí. „Je možné dovnitř aplikovat syntetický materiál, lepidlo nebo, jako v tomto případě, speciální přípravek Permacol, což je tzv. sterilní acelulární kolagenová bílá hmota vyrobená z buněk prasečí kůže. Dodává se jako pasta, kterou se vyplní kanálek a vnitřní i zevní otvor se prošije, aby se nedostala z píštěle ven. Před samotnou aplikací se speciálním kartáčkem kanálek vyčistí,“ vysvětluje zástupce primáře, který tyto operace provádí. 

Výhodou této metody je jednoduchost a rychlost provedení na rozdíl od chirurgické operace, po které může mít pacient větší bolesti. „Celý zákrok trvá 10 až 15 minut a večer nebo druhý den po zákroku je pacient propuštěn domů,“ uvádí MUDr. Jackanin s tím, že pokud není zákrok úspěšný, tak ho lze opakovat nebo pak píštěl odstranit operačně. Nevýhodou této metody je, že tento speciální materiál nehradí zdravotní pojišťovny. Přípravek sám přijde na 10 tisíc korun a aplikátor na 400 korun, takže celkem 10. 400 korun. „Nyní jsme dostali od Nadačního fondu Pavla Novotného finanční prostředky na zakoupení tří kusů tohoto přípravku, takže již připravujeme další pacienty na tyto specifické operace,“ dodává zástupce primáře.