Vítkovická nemocnice

Rehabilitační oddělení nabízí nově programy pro děti a osoby nad 50 let

13. 5. 2016

Oba programy využívají poznatků moderní rehabilitace, bojových umění a sportovní průpravy. To vše pod dohledem rehabilitačního pracovníka.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

S dvěma novými programy přichází rehabilitační oddělení Vítkovické nemocnice. Pro děti ve věku 6 až 15 let je určen program Preventivní rehabilitace a pro osoby nad 50 let program Aktivně v každém věku. Programy jsou určeny k udržování kondice a zdraví. „Oba programy vychází z podobných principů, přičemž využívají poznatků moderní rehabilitace, bojových umění a sportovní průpravy. To vše pod dohledem rehabilitačního pracovníka,“ říká fyzioterapeutka Vítkovické nemocnice Bc. Pavla Kusynová Vichnarová s tím, že cvičení rozvíjí základní pohybové dovednosti jako sílu, rychlost, vytrvalost, obratnost a ohebnost. Dále pak orientaci v prostoru, schopnost reakce na podněty, schopnost pracovat uvědoměle se svým tělem, umění bezpečně padat. Nedílnou součástí jsou i kompenzační cvičení na páteř a správně vedené protahování. 

Život ve středním věku často začínají ztrpčovat nejrůznější zdravotní potíže. Přibývající léta však nikterak nebrání zlepšení celkové kondice. Program Aktivně v každém věku 50+ je zaměřen na aktivní osoby, které mají možnost chodit cvičit v dopoledních či časně odpoledních hodinách. „Dosažení věku 50 let není ovšem podmínkou. Cílem je udržet tělo v kondici bez ohledu na věk. Náplň cvičení vychází ze stejných principů jako u dětí, samozřejmě je upravena podle fyzických možností cvičících,“ vysvětluje fyzioterapeutka. V posledních letech výrazně přibývá počet dětí s vadným držením těla, roste jejich obezita a celkově se snižuje pohybová zdatnost. Na druhé straně závodně sportující děti a mládež jsou přetěžováni tréninky, chybí zde všeobecná pohybová průprava a dostatečná kompenzace sportovní zátěže. Výsledkem je jednostranné přetěžování pohybového aparátu, snížená výkonnost a častější zranění.

„Na první pohled jsou obě skupiny dětí rozdílné, ale jedno mají společné. A to nedostatečně vybudovanou všeobecnou pohybovou základnu,“ sdělila Bc. Pavla Kusynová Vichnarová, proč se také zaměřili na cvičení dětí. Děti mohou cvičit každé pondělí a středu (začátky vždy od 14:30, 15:30 a 16:30). Děti jsou rozděleny na starší, ve věku 11 až 15 let, a mladší, ve věku 6 až 10 let. Cvičení nejsou hrazena ze zdravotního pojištění. Lekce trvají 60 minut, cena za lekci je 80 korun. Program Aktivně v každém věku 50+ nabízí možnost cvičit v tělocvičně (pondělí a středa od 9:30 do 10:30), kdy cena lekce je 60 korun, nebo v bazénu (pondělí a středa 13:30 až 14:30). Zde je cena lekce 85 korun. Cvičení probíhají v prostorách rehabilitačního oddělení Vítkovické nemocnice, pavilon D. Bližší informace poskytne Bc. Pavla Kusynová Vichnarová – e-mail: vichpa@seznam.cz, mobil: 609 698 949. Na cvičení se lze objednat na telefonním čísle 595 633 362.