Vítkovická nemocnice

Gastroenterologové Vítkovické nemocnice používají tři nové přístroje

6. 1. 2016

Kromě nového vybavení se vítkovická gastroenterologie může pochlubit dalším úspěchem. Její unikátní zákrok se dostal na obálku prestižního medicínského časopisu.

Text: Ing.Tomáš Želazko, Bc. Daniel Merhout / Foto: archiv Vítkovické nemocnice

Třemi novými přístroji se může pochlubit Centrum péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice. Gastroenterologové k vyšetřování žaludku a tlustého střeva používají nový koloskop a gastroskop, a k diagnostice a určení stadia nádorů zažívacího traktu pak endosonograf. Investice do moderních přístrojů, které nahradily starší typy, přišla na více jak 3 milióny korun. „Gastroskop i koloskop patří mezi nejmodernější současné endoskopické technologie. Jsou vybaveny celou řadou moderních funkcí, které umožňují lepší diagnostiku a léčbu v horní a dolní části trávicí trubice. Jejich konstrukce navíc umožňuje snadnější zavedení přístroje a tím i větší komfort pro pacienta,“ říká primář vítkovického centra MUDr. Ondřej Urban, Ph.D., s tím, že vítkovičtí gastroenterologové mají nyní k dispozici 10 koloskopů a 8 gastroskopů. Vyšetření těmito přístroji jsou pro pacienta mnohem šetrnější než u starších typů. Jak gastroskop – přístroj sloužící k vyšetřování jícnu, žaludku a dvanácterníku, tak koloskop – přístroj k vyšetřování konečníku a tlustého střeva, mají menší průměr, jsou z materiálu, který je mnohem lépe pacientem tolerován. Také mají vysoce kvalitní moderní optiku, která dovoluje lékaři důsledně a velmi podrobně prohlédnout sliznice těchto orgánů. „Ročně s koloskopem vyšetříme přes 3 000 pacientů a pomocí gastroskopu 2 500 pacientů,“ doplnil primář Urban.

JEDINEČNÝ ÚSPĚCH
Centru péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice se podařil jedinečný úspěch. Článek zdejšího lékařského týmu o unikátním řešení komplikovaného zdravotního stavu endoskopickou cestou otiskl prestižní časopis Gastrointestinal Endoscopy. Navíc se průvodní fotografie dostaly na titulní stránku časopisu, což se během 82leté historie časopisu nepodařilo žádnému českému autorovi. Časopis Gastrointestinal Endoscopy je prestižní impaktovaný časopis věnovaný endoskopii. Mezi pravidla impaktovaných časopisů, které se věnují výzkumu v příslušném oboru, patří především vysoká odborná úroveň obsahu. „V článku jsme popsali námi provedené endoskopické řešení velmi vzácné komplikace zavedené výživové sondy a drenáže žlučových cest, kdy došlo k zauzlování obou sond. Pokud by se stav nepodařilo vyřešit endoskopicky, byl by nutný poměrně složitý operační zákrok,“ říká autor článku MUDr. Přemysl Falt, Ph.D., z Centra péče o zažívací trakt. 

Publikovat v takovém časopise znamená informovat širokou odbornou základnu o prováděném výzkumu či o příkladném řešení konkrétního závažného případu. Příprava článků je přitom poměrně náročný proces, jelikož všechny postupy a procesy musí být náležitě zdokumentovány, tvrzení musí být odborně doložena a každý článek prochází kontrolou erudovaných redaktorů a oponentů. Lékařskému týmu gastroenterologického pracoviště Vítkovické nemocnice se v letošním roce takto podařilo uveřejnit čtyři impaktované publikace. „Gastrointestinal Endoscopy je nejprestižnější endoskopický časopis na světě. Čeští a slovenští autoři zde publikují výjimečně. Obrazová dokumentace na titulní straně časopisu je od tuzemských autorů vůbec poprvé v historii časopisu,“ dodal doktor Falt a podotkl, že jde o nejlepší formu prezentace činnosti daného pracoviště i kolektivu autorů. Články v impaktovaných časopisech jsou považovány za cenný zdroj informací a jsou často citovány v dalších statích. Jejich autoři jsou samozřejmě žádaní i jako přednášející na odborných konferencích.