Vítkovická nemocnice

Vítkovická nemocnice pořádá kurzy „něžné náruče“

2. 10. 2015

Rodiče se v kurzu naučí, jak správně miminko chovat, jaké polohy jsou vhodné pro odpočinek, spánek, kojení nebo odříhnutí.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Již šest let pravidelně pořádá kurzy něžné náruče Vítkovická nemocnice. Projekt, který je určený těhotným ženám, ale i novopečeným maminkám a tatínkům, se setkal s velkým zájmem. Každoročně kurz absolvuje přes 30 zájemců, takže jej dosud absolvovalo zhruba 200 rodičů, kteří nejvíce ovlivňují zdravý vývoj svého dítěte, protože se o ně starají 24 hodin denně. Cílem kurzu je naučit rodiče správné manipulaci s miminkem do jeho samostatné vertikalizace, která proběhne kolem prvního roku života, a předcházet tak celoživotním zdravotním potížím, které se mohou u dítěte objevit. „Maminky, které se rozhodnou porodit ve zdejší porodnici, jsou zasvěceny do základů manipulace s novorozencem podle unikátní metody paní Evy Kiedroňové „Něžná náruč rodičů“. 

Tato metoda ovlivňuje celkovou spokojenost a prospívání dítěte v souladu s jeho psychomotorickým vývojem,“ říká ergoterapeutka Bc. Eva Holušová s tím, že rodiče kurz mohou absolvovat během těhotenství, kdy nácvik probíhá s panenkami, anebo po porodu přímo se svým dítětem. Kurz je rozdělen do tří lekcí po hodině a půl. Rodiče se naučí, jak správně miminko chovat, jaké polohy jsou vhodné pro odpočinek, spánek, kojení, odříhnutí a další. Obsahem kurzu jsou také masáže a míčkování dětí, praktický nácvik polohování miminek do baby vaku, indiánského šátku, dále také praktické rady pro začátky výchovy a tvorba denního režimu dítěte. Rodiče jsou rovněž seznámeni, jaký je psychomotorický vývoj dítěte či jak poskytnout miminku první pomoc. Rodiče se při manipulaci s dítětem často dopouštějí řady chyb, které mohou způsobit zdravotní následky.

„Například předčasné nošení ve svislé poloze může neblaze ovlivnit systém svalů zodpovídajících za držení těla. Přílišné záklony hlavičky a tělíčka dítěte, pasivní sed, využití „chodítek“ v době, kdy svalový systém dítěte není zcela vyvinut, mohou mít pro dítě rovněž neblahé následky," vysvětluje ergoterapeutka. A co rodiče nejvíce zajímá? Podle Evy Holušové je nejčastěji zajímá jak miminko správně chovat v náruči, zvedat a pokládat, jak se správně přebaluje a koupe. Také je zajímá jak docílit toho, že bude miminko v kočárku či autosedačce v pohodlí, nebo jakou výbavičku pro miminko připravit. Manželský pár z Ostravy se kurzu zúčastnil na podzim roku 2014. Manželé v té době, při čekání svého prvního miminka, měli již koupené knihy od paní Kiedroňové, ale přeci jen číst o něčem a vidět vše na živo je podle nich velký rozdíl.

Kurz nás úplně nadchl. Nejen, že jsme viděli vše názorně a mohli si vše vyzkoušet na panenkách, ale hlavně to nadšení a zápal pro věc s jakým nám ergoterapeutka vše vysvětlila, nás příjemně překvapil. Po kurzu jsme se nemohli dočkat, abychom už mohli chovat svoje děťátko a dělat s ním vše tak, jak nám pověděla,“ vysvětlil otec půlroční holčičky s tím, že kurz jim moc pomáhá v každodenní péči o jejich malý poklad. „Asi nejpřínosnější pro nás byl praktický nácvik manipulace s miminkem, kdy jsme v reálu viděli, jak vše dělat. Odměnou za kvalitní manipulaci je výborný vývoj naší dcery,“ dodal. Kurzy „něžné náruče“ jak předporodní tak poporodní, probíhají od pondělí do čtvrtku od 12:30 do 14:00 ve Vítkovické nemocnici na oddělení rehabilitace. Nutná je objednávka předem, a to na telefonních číslech 595 633 362 nebo 595 633 385.