Vítkovická nemocnice

Vítkovičtí gastroenterologové získali unikátní endoskop

17. 8. 2015

V Centru péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice se provádí více než 800 endoskopických vyšetření žlučových cest ročně.

Text a / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Zcela nové možnosti přinese Centru péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice unikátní endoskop SpyGlass DS. Lékařům moderní přístroj – nová generace cholangioskopu – za 2,5 miliónu korun umožní přesně vyšetřit žlučové cesty a vývod slinivky břišní s přesností jako žádná jiná technika. Endoskopické pracoviště Vítkovické nemocnice se spolu s pražským IKEM stalo jedním ze dvou pracovišť v České republice, která vlastní tento unikátní optický přístroj. Pomocí nového přístroje byl první pacient ošetřen v květnu. Před čtyřmi roky získali vítkovičtí gastroenterologové jako jedni z prvních v Česku přístroj SpyGlass, který byl v hodnotě téměř tří miliónů korun financován z grantových prostředků skupiny AGEL.

„Jde v podstatě o velice tenký endoskop, jenž se dostal do míst, do kterých se dříve lékaři nikdy nemohli dostat, a to jsou zejména žlučovody a slinivkový vývod. Mohli jsme tak přímo nahlédnout do oblasti zažívacího traktu, kterou bylo před tím možné zobrazit pouze nepřímo,“ říká primář vítkovického centra MUDr. Ondřej Urban, Ph.D. Díky prezentacím výsledků Vítkovického centra se primář Urban stal členem společnosti European Spyglass Advisory Board, ve kterém metodu dále rozvíjeli spolu s odborníky z Německa, Švédska a několika dalších zemí. „Nyní jsme byli vybráni jako jedno z mála evropských center pro uvedení druhé generace přístroje, který poskytuje 7krát lepší zobrazení než původní SpyGlass a je na technologicky vyšší úrovni,“ uvádí primář Urban s tím, že oficiálně byl přístroj uveden na evropský trh letos v červenci. „My jsme nový přístroj představili v rámci endoskopického workshopu Ostrava Live Endoscopy 2015 v polovině června,“ doplnil Ondřej Urban. 

Na většině pracovišť je možné vyšetřit žlučové cesty pouze nepřímo nástřikem kontrastní látky. Prohlédnout nemocné místo uvnitř žlučovodu nebylo možné. V diagnostice byli lékaři odkázáni na biopsii, což je mikroskopické vyšetřování vzorků tkání vyňatých z těla. Díky novému endoskopu SpyGlass DS je do žlučovodu zaveden katetr, na jehož konci je videokamera, takže to umožňuje lékařům podívat se endoskopicky do žlučovodu. „My tak získáváme reálný barevný obraz celého žlučovodu a můžeme například říct, tato stenóza je způsobena nádorem nebo zánětem. A podle toho určíme léčbu,“ vysvětlil primář Urban. Podle něj lepší diagnostika onemocnění žlučových cest umožňuje včasný záchyt onemocnění včetně nádorových, a také cílenou léčbu – nově například intraduktální radiofrekvenční ablací, kdy do nádoru lékaři zavedou katetr a aplikují radiofrekvenční energii. „Léčba takových pacientů není tak častá, a proto musí být soustředěni do center s vysokým počtem endoskopických vyšetření žlučových cest, tzv. ERCP. V našem centru provádíme více než 800 těchto vyšetření,“ sdělil primář. 

Centrum péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice patří mezi odborně nejaktivnější gastroenterologická pracoviště v České republice a největší na Moravě. V průběhu posledních dvou let zde získali titul Ph.D. celkem tři lékaři a vysoká je rovněž publikační aktivita. Například letos v dubnu byl v celosvětově nejprestižnějším endoskopickém časopise Gastrointestinal Endoscopy publikován článek doktora Falta a spolupracovníků. Vítkovické centrum se autorsky podílelo na čtyřech prezentacích, které byly uvedeny na největší gastroenterologické akci Digestive Disesase Week (DDW) ve Washingtonu v květnu 2015. Gastroenterologická veřejnost očekává také první vydání učebnice „Koloskopie“ od vítkovických lékařů Falta, Urbana a primáře frýdeckomístecké gastroenterologie MUDr. Vítka, která vyjde s podporou Vzdělávacího a výzkumného institutu AGEL během léta tohoto roku. Do této první knihy svého druhu v Česku autorsky přispělo 24 odborníků, včetně lékařů z Itálie a USA.