Vítkovická nemocnice

Vítkovická nemocnice vyšetřuje na nové moderní laboratorní lince

25. 11. 2014

Analyzátory jsou propojeny robotickým systémem, který výrazně urychluje čas zpracování vzorků a snižuje riziko lidské chyby.

Text: Mgr. Radka Miloševská / Foto: Mgr. Radka Miloševská, Ing. Tomáš Želazko

Vítkovická nemocnice v polovině října slavnostně prezentovala novou automatizovanou robotickou linku na oddělení klinické biochemie a hematologie. Linka se skládá ze dvou biochemických a jednoho imunochemického analyzátoru. Vítkovická nemocnice je jediným pracovištěm v České republice disponujícím touto přístrojovou trojkombinací. Analyzátory jsou propojeny robotickým systémem, který výrazně urychluje čas zpracování vzorků a snižuje riziko lidské chyby. Oddělení klinické biochemie a hematologie je multioborové pracoviště, které zajišťuje širokou škálu vyšetření jak pro Vítkovickou nemocnici, tak pro externí praktické lékaře i specialisty. Každý z biochemických analyzátorů, které jsou součástí nové robotické linky, je schopen provést až 1800 testů za hodinu. „Dosavadní analyzátory zvládaly provést zhruba o třetinu testů méně. Na rychlosti analytických vyšetření velmi často závisí lidský život, a proto je toto urychlení velkým přínosem nejen pro lékaře, kteří mají výsledky vyšetření k dispozici dříve, ale především pro samotné pacienty,“ uvedla vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie Vítkovické nemocnice Mgr. Hana Valentová s tím, že i když je robotizace a automatizace mechanicky i softwarově náročná, je výrazně zkrácen čas průchodu vzorku laboratoří. 

Nové analyzátory navíc disponují technologií automatického zaznamenávání vzorků, což umožňuje opakování a ředění vzorků bez nutnosti opětovného vkládání primární zkumavky do analyzátorů. „Kromě celkového zvýšení produktivity laboratoře umožňuje unikátní automatizovaná linka snížit pravděpodobnost lidské chyby na minimum. Každý vzorek je okamžitě opatřen čárovým kódem, díky kterému se dostane přesně tam, kam má,“ říká k novému vybavení Blanka Chmelíková z divize Diagnostika společnosti Siemens, která zařízení do nemocnice dodala. Biochemická a imunochemická vyšetření požadují lékaři celého spektra odborností – praktičtí lékaři, diabetologové, endokrinologové, nefrologové, urologové či gynekologové. „Vyšetření provádíme z krve, moči, mozkomíšního moku či stolice. Jedná se především o základní screening, jako je vyšetření glukózy, ukazatelů funkce ledvin, lipidů, enzymů, zánětlivých faktorů a dalších, doplněný o hormony, nádorové markery, vitaminy a další parametry,“ doplnila Mgr. Valentová s tím, že výsledky se lékařům posílají elektronickou formou okamžitě po validaci odpovědným pracovníkem laboratoře. Ačkoliv laboranti ve Vítkovické nemocnici již dříve pracovali na jednotlivých biochemických přístrojích, neměli k dispozici unikátní robotický modul, který jednotlivé analyzátory propojuje. Robotický systém Versacell X3 práci s laboratorními vzorky výrazně urychluje a zjednodušuje. Laboranti je vkládají pouze na jedno speciální místo a systém již sám dle čárového kódu určí, ve kterém analyzátoru bude vzorek zpracován. „Pokud přístroj zaznamená sraženinu nebo jiný problém při práci se vzorkem, odloží jej do určené zásuvky. Laboranti tím mají tyto vzorky vytříděny pro další úpravy,“ vysvětlila Mgr. Hana Valentová s tím, že u staršího vybavení tato možnost nebyla.