Nemocnice Přerov

Lékaři voperovali děvčátku unikátní hřeby

26. 1. 2015

Operace přiblížila sen. Sedmiletá dívka s křehkými kostmi bude během několika měsíců chodit.

Text: Mgr. Radka Miloševská, Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Darina Formánková

Přerovští lékaři loni v listopadu dokončili sérii unikátních operací u sedmileté dívky s vrozenou vzácnou lámavostí kostí, kvůli které se ještě nikdy nepostavila na vlastní nohy. Do čtyř dlouhých kostí na obou nohách děvčeti voperovali speciální teleskopické hřeby a nohy tímto narovnali do normálního tvaru bez osových deformit. Děvčátko, u kterého byl tento hřeb vyvinutý v Kanadě použit nově v Česku, by se mělo během několika měsíců postavit na své nohy poprvé v životě. „Operace, které byly Verunce provedeny, jsou v Česku nové. Metodika, která byla použita, jí dává velkou naději, že se postaví v budoucnu na nohy, bude chodit. Dříve tyto metodiky nebyly používány nebo nefungovaly. Tento typ operace by měl být nadějí pro ostatní pacienty. Je to věc, kterou začínáme, má perspektivu a naději,“ řekl na tiskové konferenci po listopadové operaci primář ortopedie přerovské nemocnice MUDr. Pavel Přikryl, Ph.D. Ortopedi při operacích využili speciální teleskopický hřeb Fassier-Duval, který se dosud využívá jen v několika málo zemích světa, přičemž v České republice je jeho použití zcela nové. Teleskopický hřeb Fassier-Duval, který „roste“ v kosti společně s dítětem, dosud nebyl v České republice vůbec dostupný.

„O unikátním hřebu jsem se dozvěděl prostřednictvím pana profesora Poula, který poznatky o této novince přivezl ze zahraničí,“ uvedl MUDr. Karel Ročák z ortopedického oddělení, který s profesorem Poulem dlouhodobě spolupracuje v rámci centra dětské ortopedie Nemocnice Přerov. Unikátnost hřebu spočívá v jeho zavádění do kostí tak, aby nedošlo k jakémukoliv poškození kloubu a růstových zón dětské kosti. Teleskopické hřeby se dosud používaly pouze na dvou místech v České republice, a to v Přerově a v Praze. „Starší typy hřebů se zavádí do kosti obousměrně, z každého konce kosti. Jeden konec vždy proniká kloubem nebo několika klouby. Kdybychom použili tuto variantu u Verunky, vzniklo by velké riziko poškození kloubu a vniku bolestí,“ doplnil MUDr. Ročák s tím, že s novým hřebem jsou rizika podstatně menší. Zatímco levou nohu přerovští ortopedi operovali nadvakrát – v květnu a červenci, při další operaci v listopadu dívce s kostmi křehkými jako sklo vyztužili stehno i bérec najednou, čímž dívce ušetřili jeden pobyt v nemocnici a další anestezii a zotavování. „Díky předchozím zkušenostem jsme si mohli dovolit provést dvě operace během jednoho zákroku,“ vysvětlil MUDr. Karel Ročák.

Operace byly značně náročné pro riziko dalších zlomenin křehkých kostí. Mohlo také dojít k poškození nervů, cév, kloubů a hrozí dokonce až ztráta končetiny. Zavedené teleskopické hřeby jsou dobrou prevencí dalšího lámání kostí a udrží správné osové postavení končetin. Sedmiletá Veronika Hambálková se narodila se vzácným onemocněním – extrémní lomivostí kostí, kterým trpí v České republice zhruba padesát dětí. Kosti děvčátka zvládají jen velmi těžko jakékoliv statické zatížení, v důsledku čehož měla dívka obě nohy deformované a nemohPřerovští lékaři loni v listopadu dokončili sérii unikátních operací u sedmileté dívky s vrozenou vzácnou lámavostí kostí, kvůli které se ještě nikdy nepostavila na vlastní nohy. Do čtyř dlouhých kostí na obou nohách děvčeti voperovali speciální teleskopické hřeby a nohy tímto narovnali do normálního tvaru bez osových deformit. Děvčátko, u kterého byl tento hřeb vyvinutý v Kanadě použit nově v Česku, by se mělo během několika měsíců postavit na své nohy poprvé v životě. 

„Operace, které byly Verunce provedeny, jsou v Česku nové. Metodika, která byla použita, jí dává velkou naději, že se postaví v budoucnu na nohy, bude chodit. Dříve tyto metodiky nebyly používány nebo nefungovaly. Tento typ operace by měl být nadějí pro ostatní pacienty. Je to věc, kterou začínáme, má perspektivu a naději,“ řekl na tiskové konferenci po listopadové operaci primář ortopedie přerovské nemocnice MUDr. Pavel Přikryl, Ph.D. Ortopedi při operacích využili speciální teleskopický hřeb Fassier-Duval, který se dosud využívá jen v několika málo zemích světa, přičemž v České republice je jeho použití zcela nové. Teleskopický hřeb Fassier-Duval, který „roste“ v kosti společně s dítětem, dosud nebyl v České republice vůbec dostupný. „O unikátním hřebu jsem se dozvěděl prostřednictvím pana profesora Poula, který poznatky o této novince přivezl ze zahraničí,“ uvedl MUDr. Karel Ročák z ortopedického oddělení, který s profesorem Poulem dlouhodobě spolupracuje v rámci centra dětské ortopedie Nemocnice Přerov. 

Unikátnost hřebu spočívá v jeho zavádění do kostí tak, aby nedošlo k jakémukoliv poškození kloubu a růstových zón dětské kosti. Teleskopické hřeby se dosud používaly pouze na dvou místech v České republice, a to v Přerově a v Praze. „Starší typy hřebů se zavádí do kosti obousměrně, z každého konce kosti. Jeden konec vždy proniká kloubem nebo několika klouby. Kdybychom použili tuto variantu u Verunky, vzniklo by velké riziko poškození kloubu a vniku bolestí,“ doplnil MUDr. Ročák s tím, že s novým hřebem jsou rizika podstatně menší. Zatímco levou nohu přerovští ortopedi operovali nadvakrát – v květnu a červenci, při další operaci v listopadu dívce s kostmi křehkými jako sklo vyztužili stehno i bérec najednou, čímž dívce ušetřili jeden pobyt v nemocnici a další anestezii a zotavování. „Díky předchozím zkušenostem jsme si mohli dovolit provést dvě operace během jednoho zákroku,“ vysvětlil MUDr. Karel Ročák. Operace byly značně náročné pro riziko dalších zlomenin křehkých kostí. Mohlo také dojít k poškození nervů, cév, kloubů a hrozí dokonce až ztráta končetiny. 

Zavedené teleskopické hřeby jsou dobrou prevencí dalšího lámání kostí a udrží správné osové postavení končetin. Sedmiletá Veronika Hambálková se narodila se vzácným onemocněním – extrémní lomivostí kostí, kterým trpí v České republice zhruba padesát dětí. Kosti děvčátka zvládají jen velmi těžko jakékoliv statické zatížení, v důsledku čehož měla dívka obě nohy deformované a nemohlachodit. Navíc je extrémně náchylná ke zlomeninám, které si může způsobit například i sundáním ponožky. Celkem už dívka měla asi dvacet zlomenin. „Když jí jednou sundali sádru, kost se jí zlomila znovu. Je to nepředstavitelné. Kdo to nezažil, tak nepochopí. Nemůže chodit. Musíte jí vysvětlit, že ji nožky prozatím neudrží,“ prozradil tatínek holčičky. Pokud bude rekonvalescence probíhat bez komplikací, Veroniku už nečeká žádný další takto náročný výkon. Pouze bude pravidelně docházet na kontroly. Po propuštění do domácí péče prošlo děvčátko intenzivní rehabilitací k posílení svalů, aby mohlo postupně vstát na vlastní nohy. 

Při pozitivním vývoji ortopedi odhadují, že již na jaře 2015 by se malá pacientka mohla postavit. Kromě toho bude používat speciální ortézy, které jí při chůzi budou poskytovat další oporu. Poté se ve svých sedmi letech bude učit chodit. I nadále ale musí být opatrná, neboť riziko zlomeniny bude v jejím případě stále podstatně vyšší, než je tomu u zdravých lidí. „Kvůli tomu, že dosud nechodila, má slabé nohy. Je potřeba vycvičit svaly tak, aby ji dokázaly udržet ve stoje,“ doplnil Ročák. Spousta práce tak čeká především rodiče. Už po první operaci vidí velký pokrok. „Velký rozdíl je v tom, že jí ta noha přestala bolet. Předtím při každé změně počasí ji nožka strašně bolela. Od té doby jsme to už nezaznamenali. Uvidíme, za jak dlouho se postaví na své nožky,“ řekl tatínek s tím, že dívka má ve škole odklad a navštěvuje za pomoci asistentky mateřskou školu. Stejně jako Verunka má toto postižení v Česku přibližně padesát dětí. V přerovské nemocnici už se na stejný zákrok chystají další dvě děti – dívka ve stejném věku a tříletý chlapec, který za svůj život už musel léčit dokonce 49 zlomenin. Důležitá je ale ochota zdravotních pojišťoven zákroky a hřeby zaplatit. Kompletní náklady na hospitalizaci a operace se například u malé Verunky blíží milionu korun, což by si rodiče dovolit nemohli a běžné pojištění se na to nevztahuje.