Nemocnice Nový Jičín

Lidem odkázaným na umělou výživu nabízí Nemocnice Nový Jičín nadstandardní možnosti

20. 3. 2017

Zhruba polovinu pacientů tvoří onkologičtí nemocní, a to zejména v období kolem operace, radioterapie a chemoterapie.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: Archiv MUDr. Kamil Bezděk

Jídlo je samozřejmou součástí života většiny z nás. Část lidí ale nemůže přijímat stravu běžným způsobem, a tak jsou tito pacienti odkázáni na umělou výživu dodávanou přímo do trávicího nebo cévního systému. V Nemocnici Nový Jičín nacházejí tito pacienti z řad dospělých i dětí výjimečně komplexní služby. V minulém roce bylo v péči zdejší nutriční ambulance celkem 1217 pacientů, z nichž přesně 700 využívalo podporu výživy formou roztoků určených k popíjení, aplikaci do žaludku či střeva a 26 pacientů bylo odkázáno na nitrožilní podání umělé výživy. Počet pacientů přitom stále stoupá, byť to není ve společnosti na první pohled vidět. „V Nemocnici Nový Jičín nabízíme pacientům všechny modality nutriční péče v domácím prostředí, ať už jde o enterální výživu podávanou ústy nebo do žaludku či střeva, nebo parenterální výživu podávanou nitrožilně, tedy do cévního systému,“ říká MUDr. Kamil Bezděk, lékař nutriční ambulance Nemocnice Nový Jičín s tím, že umělá výživa bývá nejčastěji podávána pacientům se vzniklým nedostatkem základních živin, tedy cukrů, tuků či bílkovin, nebo specifickým deficitem mikronutrientů jako jsou vitamíny, minerály či stopové prvky, a to v podobě roztoků dodávaných do těla. Umělou výživu využívají lidé bez ohledu na věk či pohlaví. 

Zhruba polovinu pacientů tvoří onkologičtí nemocní, a to zejména v období kolem operace, radioterapie a chemoterapie. Dále jsou to nemocní s postižením zažívacího traktu, neurologičtí pacienti s poruchami polykání zejména po mozkových příhodách či po úrazovém postižení mozku, nebo geriatričtí pacienti, tedy staří lidé s přidruženým onemocněním. „Je přirozené, že ve stresovém stavu – po operaci, úrazu, infekci či onkologickém onemocnění, živý organismus omezuje příjem živin z vnějšího prostředí a využívá vlastních zásob. Vlivem takzvaného stresového metabolismu se ale bohužel zdrojem energie stávají i drahocenné bílkoviny a dochází k autokanibalismu, který ohrožuje integritu organismu, tedy zdraví či dokonce život. Úbytek svalů vede ke slabosti, která snižuje pohybové schopnosti, a ztížená mobilita akceleruje další svalový úbytek, takže jde o začarovaný kruh, který lze rozetnout pouze cílenou nutriční podporou a rehabilitací,“ vysvětluje MUDr. Kamil Bezděk. 

Toto byl i případ dvaaosmdesátiletého pacienta Jaroslava Volného, který se po chirurgickém odstranění tenkého střeva stal závislým na parenterální výživě dodávané do cévního systému. V nutriční ambulanci Nemocnice Nový Jičín mu byl implantován nezbytný cévní přístup, zajištěna vhodná výživa a také byla proškolena agentura domácí péče i manželka pacienta, která mu v domácím prostředí se zajištěním výživy pomáhala. A to dokonce natolik úspěšně, že se pan Jaroslav po několika týdnech umělé výživy cítil dokonce lépe než před zákrokem. Počet osob odkázaných na umělou výživu přitom každoročně stoupá. „Od vzniku naší nutriční ambulance v roce 2008 evidujeme každoročně nárůst počtu pacientů, a to v průměru o dvacet procent ročně. Ve společnosti tento nárůst ale lidé příliš nevnímají, protože odkázanost na umělou výživu u člověka na první pohled nepoznáte,“ dodává MUDr. Kamil Bezděk. Nitrožilní výživa se navíc zdaleka netýká jen lidí starých či rezignovaných.

„Příkladem je jedna z našich mladých pacientek. Šestatřicetiletá Martina Gajdošová, která i přes Crohnovu chorobu (tedy nespecifický střevní zánět s těžkými komplikacemi) a závislost na domácí parenterální výživě vede život, který by dal zabrat i člověku zcela zdravému. Moderuje plesy, nedávno zkoumala pyramidy v Srbsku a nyní konzultujeme možnosti letu s vaky výživy do Paříže,“ popisuje MUDr. Bezděk. V Nemocnici Nový Jičín lidé odkázaní na umělou výživu nacházejí mimořádně široké možnosti péče, kterou nabízejí jen v několika málo zařízeních v republice.

Nemocnice Nový Jičín je totiž jedním z mála pracovišť akreditovaných v oboru klinická výživa a intenzivní metabolická péče v Česku, které zajišťuje nejen školení nutričních terapeutek i lékařů před atestací, ale také poskytuje špičkovou péči všem pacientům s obtížemi v oblasti výživy. „Srovnatelně širokou a kvalitní nabídku služeb najdou lidé nejblíže v Brně či Hradci Králové. Mezi pacienty ze severní Moravy jsme tak jednoznačně nejvyhledávanějším zařízením,“ říká MUDr. Bezděk, který mimo osobní péči v nemocnici nabízí svým pacientům také telefonické konzultace v jakoukoliv denní dobu. „Přátelé i rodina si zvykli, že mi telefon zazvoní v kteroukoliv dobu při jakékoliv činnosti a já ho zvednu. Naučil jsem se při telefonických konzultacích běhat a s ohledem na mou zálibu v extrémních sportech jsem si pořídil i outdoorový telefon. Je jednodušší řešit komplikace pacientů ihned, jakmile nastanou, kdy je často ještě větší šance situaci zachránit, než potom hasit požár často mnohadenní hospitalizací a komplikovanými postupy,“ uzavírá Bezděk.