Nemocnice Nový Jičín

Závažné krvácení z nosu řeší v Novém Jičíně spolehlivě pomocí endoskopického podvazu tepny

16. 5. 2016

Moderní metodu si již vyzkoušeli první pacienti, kteří tak úspěšně vyřešili své doposud vleklé zdravotní potíže.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: Shutterstock, archiv nemocnice Nový Jičín

Krvácení z nosu potká za život více než polovinu populace a u řady lidí se objevuje i opakovaně. Běžné krvácení obvykle nijak vážněji neohrožuje zdraví, a dokonce často i samo během několika minut ustává. To však není případ intenzivního krvácení, které může ohrozit člověka na životě a je nutné jej řešit ve spolupráci s lékaři – zejména, pokud se intenzivní krvácení vrací. Způsobů léčby intenzivního krvácení je hned několik, jedním z nejefektivnějších je však moderní endoskopický podvaz, který nově nabízí oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku v Nemocnici Nový Jičín.

„Metoda endoskopického podvazu tepny obnáší zavedení endoskopu nosem až k postiženému místu a následné uvolnění a podvaz krvácející tepny v zadních partiích nosní dutiny,“ popisuje průběh zákroku MUDr. Jakub Syrovátka, primář oddělení ORL Nemocnice Nový Jičín. Spolehlivou a šetrnou metodu léčby si v nemocnici již vyzkoušeli první pacienti, kteří tak úspěšně vyřešili své doposud vleklé zdravotní potíže, na které jiné metody léčby nezabíraly. „Intenzivní krvácení z nosu se běžně řeší tamponádami nebo embolizací. Tamponáda je ale velmi nepříjemná, bolavá metoda a nezřídka se po jejím vytažení krvácení vrací, což pro pacienty znamená dlouhý pobyt v nemocnici. U embolizace je účinnost vysoká, ale nevýhodou je riziko poškození zraku.

Endoskopický podvaz tepny je bezpečnější, šetrnější a pacienti mohou být propuštěni již dva dny po operaci,“ vysvětluje MUDr. Jakub Syrovátka s tím, že celý zákrok přitom probíhá v narkóze a nezanechává na člověku žádné vnější stopy, tedy žádné jizvy ani modřiny v obličeji. Metodu endoskopického podvazu nosní tepny v Nemocnici Nový Jičín absolvovala jako jedna z prvních i čtyřiačtyřicetiletá Karla Marková z Valašského Meziříčí. „Dvakrát během půl roku jsem se potýkala s opravdu masivním krvácením z nosu i anemií, a nakonec mi pomohli až v Nemocnici Nový Jičín, kde mi nabídli právě endoskopický podvaz tepny. Zákrok probíhal v narkóze a trval asi hodinu.

Po probuzení jsem se cítila úplně normálně, nic mě nebolelo, jako bych ani žádný zákrok neabsolvovala. Po dvou dnech mě pak propustili domů, a doteď mám od krvácení z nosu klid,“ popisuje zkušenosti s metodou endoskopického podvazu paní Karla Marková, která zákrok absolvovala v listopadu minulého roku. Endoskopická metoda ale také nepřinese řešení pro každého. Vhodnými adepty na tento zákrok jsou pacienti s intenzivním krvácením ze zadních partií nosu – ať už jednorázovým, nebo chronicky se opakujícím.