Nemocnice Nový Jičín

Léčba akné patří do rukou odborníků

30. 4. 2015

Při výskytu akné se lidé stále drží zažitých babských rad. Nejlepší léčbou je však navštívit odborníka.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: Roman Kyselý

Akné může potrápit třicátníky či starší, a to nejen v oblasti obličeje, ale i ramen, zad či hrudi. Termínem akné (latinsky acne vulgaris) označujeme širokou škálu kožních nedokonalostí způsobených nadměrnou tvorbou mazu a zvýšeným rohověním vývodů mazových žláz, které společně ucpávají póry kůže. Pór je jakýmsi otvorem v kůži, který umožňuje buď průchod chloupku či vlasu, nebo průchod kožního mazu ven, na povrch pokožky. Pokud se ale pór ucpe, maz nemůže na povrch a navíc se v ucpaném póru vytvoří optimální podmínky pro množení bakterií i vznik zánětu, což je právě příčina vzniku akné. Akné může mít podobu rozšířených zanesených pórů, ale i zarudlých, hnisavých a bolavých uhrů, po kterých zůstávají i doživotní jizvičky.

„U lehčích forem se akné projevuje nezánětlivými komedony, což jsou bílé nebo černé ucpané póry, lidově nazývané uhry. Dalším stupněm je výskyt zanícených pupínků a hnisavých neštoviček, v těžkých případech pak vznikají hnisavé hrboly, cysty a jizvení. Vzácně se může přidat i horečka, bolesti svalů a kloubů a zhoršení celkového zdravotního stavu, což je již okolnost vyžadující léčbu při hospitalizaci,“ říká MUDr. Radana Dwayebová, zástupkyně primářky kožního oddělení Nemocnice Nový Jičín. Akné není infekční, proto jej nelze ani přímým kontaktem přenést na jinou osobu. Škrábáním nebo neodborným ošetřováním se ale může akné roznést například na jiná místa na obličeji, která zatím nebyla bakterií nakažena. Akné nejběžněji trápí náctileté, u kterých je typická zvýšená tvorba kožního mazu, hormonální změny, ale třeba i nezdravá strava nebo nesprávná péče o pleť. Uvádí se, že akné postihuje dokonce 85 procent mladých do 25 let. 

Výjimkou nebyla ani čtrnáctiletá Martina Tovařová, které akné a kožní nedokonalosti zkomplikovaly poslední tři roky života. „Mám snad všechno – černé tečky, zarudlé boláky i pupínky s bílou špičkou. Nemůžu se jich zbavit, vypadám hrozně a nemám žádné sebevědomí,“ stěžovala si ještě před několika měsíci mladá slečna. V boji proti akné vyzkoušela běžně dostupné krémy, peeling i zvýšenou hygienu a také pupínky denně vymačkávala. Nic ale nepomohlo a pupínků naopak ještě přibývalo. Pravidelná péče o pleť pomocí běžně dostupné kosmetiky bývá totiž přeceňována a v těžších případech již zdaleka nedostačuje. „Kosmetika je jen vhodným doplňkem terapie akné, samotná nikdy nemá zcela takový efekt jako odborná léčba. Kosmetické prostředky pro akné jsou určeny jen k podpoře hojení a udržování příznivého stavu pleti po léčbě. Navíc je i důležité volit opravdu správnou léčebnou kosmetiku na akné – ne každá je totiž vhodná,“ varuje MUDr. Radana Dwayebová. 

Speciální pozornost by pak měla být věnována peelingu, který bývá při potížích s akné používán často špatným způsobem. Mechanický peeling je přímé obrušování pleti pomocí speciálních krémů a past s brusnými přísadami. Používají se například krémy s drcenými mandlovými peckami, mořským pískem a mletou pemzou. Pokud jde o potíže s akné, peeling není vůbec vhodné využívat v zánětlivé fázi akné. Mimo tuto fázi je pak doporučován maximálně jednou týdně, nikoliv častěji. „Zejména mladé dívky se snaží nadměrným užitím peelingu akné zbavit, efekt však bývá právě opačný, neboť přílišným obrušováním bývá nejen odstraněna stará kůže, ale poškozuje se i ta zdravá, která se nestačí regenerovat a je náchylnější ke vzniku dalších kožních nedokonalostí,“ vysvětluje lékařka. Chybou pak může být také zvýšená hygiena, konkrétně časté mytí pokožky. Při akné je vhodné umývat si postižená místa maximálně dvakrát denně, a to pomocí vody a speciálních nedráždivých tekutých mýdel či mycích emulzí, které mohou míti dezinfekční a protizánětlivou složku. 

Největším prohřeškem při boji s akné je ale vymačkávání pupínků, které je sice oblíbeným řešením, ovšem zcela nevhodným. „Pacienti si takto nevědomky zhmožďují okolní tkáň okolo vřídků, čímž dochází ke zhoršování projevů akné, progresi onemocnění do hloubky a tudíž prodlužování hojení, k sekundární infekci a následnému vzniku jizev a hnědých skvrn,“ říká MUDr. Radana Dwayebová s tím, že při odborné léčbě sice bývá vymačkávání akné rovněž využíváno, ovšem vymačkávají se pouze komedony, tedy černé tečky, a to za pomoci speciálního nástroje, expresoru, který je pro tyto účely speciálně určen. Tato činnost by však vždy měla zůstávat pouze v rukou odborníků. Ideální proto je, když osoba trpící akné navštíví dermatologa, který nastaví individuální léčebný plán přímo na míru daného pacienta, s ohledem na rozsah a typ jeho onemocnění i lokalizaci akné. Důležité je přitom i včasné zahájení léčby a také následná trpělivost pacienta při terapii, která bývá dlouhodobějšího charakteru.

Akné se hojí poměrně pomalu, proto výraznější zlepšení stavu lze očekávat za 3 až 6 měsíců, a to při dodržení všech pokynů odborníka na dermatologii. Nezřídka je přitom při terapii využívána i spolupráce s dalšími specialisty, ať už z oboru gynekologie, imunologie, endokrinologie či psychologie. Dochází- li například u žen ke zhoršování akné v období menstruačního cyklu, předepisuje se ve spolupráci s gynekology a endokrinology účinná hormonální antikoncepce. Prostředků k léčbě je však široké spektrum. „V současné době máme k dispozici celou řadu kvalitních léků, které se používají pro terapii celkovou i lokální. K lokální léčbě se používají roztoky, gely a krémy s účinnými látkami, z nichž některé mají účinky protizánětlivé, jiné účinkují proti ucpávání pórů a jiné mají účinek protibakteriální. Důležitá je přitom jejich vhodná kombinace, kterou nastaví právě specialista – dermatolog,“ dodává MUDr. Dwayebová. Celková léčba je vyhrazena pro závažnější formy akné, kdy se používají především dlouhodobě (v řádech měsíců) podávaná antibiotika, případně v nejzávažnějších případech nereagující na léčbu se podává lék isotretinoin. Tento lék potlačuje všechny příčiny akné, u žen však poškozuje plod, proto je nutné užívat účinnou antikoncepci a předcházet tak těhotenství.