Nemocnice Nový Jičín

Nemocnice dokončila rekonstrukci bývalého interního pavilonu

19. 5. 2014

Většího komfortu se dočkali pacienti plicního oddělení a endoskopických ambulancí.

Text: Ing. Hana Szotkowská / Foto: Mgr. Radka Baková

Většího pohodlí a moderního prostředí se dočkali pacienti plicního oddělení a endoskopických ambulancí Nemocnice Nový Jičín. Obě pracoviště, která nemocnice vybudovala ve třetím a čtvrtém nadzemním podlaží bývalého interního pavilonu, byla slavnostně otevřena koncem dubna. Celá rekonstrukce, kterou spolufinancoval formou reinvestice nájemného také Moravskoslezský kraj, si vyžádala 61,5 miliónu korun. Pavilon bývalé interny přebudovávala nemocnice ve dvou etapách, přičemž do první části rekonstrukce se pustila zhruba před rokem a půl. Výsledkem byl nový moderní provoz nukleární medicíny s diagnostickým PET CT přístrojem. Do moderního prostředí se tehdy přesunuly také urologické ambulance a dialyzační centrum včetně nefrologických ambulancí. Jedna z nejrozsáhlejších a finančně nejnákladnějších investic v historii společnosti AGEL tehdy přišla na 120 miliónů korun. „V průběhu přestavby jsme zjistili, že infrastruktura staré budovy je v havarijním stavu. Proto jsme se dohodli s Moravskoslezským krajem, že s jeho pomocí zrekonstruujeme také prostory třetího a čtvrtého podlaží,“ vysvětluje ředitel Nemocnice Nový Jičín MUDr. Karel Dostalík. V létě loňského roku se tak nemocnice po dohodě s krajem pustila do druhé části rekonstrukce a vybudovala kompletně nové plicní oddělení i endoskopické ambulance. Hospitalizovaní pacienti plicního oddělení se

museli na čas přesunout do náhradních prostor. „Věřím, že za to dočasné snížení komfortu to stálo a pacienti moderní prostředí odpovídající standardům 21. století ocení. Každý pokoj je vybaven novým moderním nábytkem a vlastním sociálním zařízením, a to s jasným cílem zvýšit komfort našich klientů,“ dodává Karel Dostalík s tím, že práci v příjemném prostředí ocení také zdravotnický personál.

Do nového provozu se přesunuly z dočasných prostor rehabilitačního a chirurgického traktu také endoskopické ambulance, které se nyní nacházejí ve čtvrtém nadzemním podlaží bývalého interního pavilonu. Na jednom patře tak naleznou pacienti kompletně zrekonstruované gastroenterologické, kolonoskopické a plicní ambulance, včetně recepce, nových čekáren a sociálního zázemí.

Skupina AGEL, která provozuje nemocnici od počátku roku 2012, se ve smlouvě o pronájmu novojičínské nemocnice také zavázala investovat téměř 220 miliónů korun do rekonstrukce centrálních operačních sálů, provozu ARO a centrální sterilizace. Do přestavby se pustila letos na jaře. „Spíše než rekonstrukcí se stavba operačních sálů a ARO dá nazvat „novostavbou,“ byť ve stávajících prostorech. S minulostí nebudou mít nové centrální operační sály a oddělení anestesiologie a resuscitace prakticky nic společného, budou jak prostorově, tak přístrojově zcela nové,“ dodává ředitel, podle kterého přinese rekonstrukce sálů a provozu ARO další velmi výrazné zkvalitnění poskytované zdravotní péče.