Nemocnice Nový Jičín

Dna – „nemoc králů“ postihuje zejména muže nad 40 let

11. 10. 2013

Dnu považovali v dávných dobách lékaři za nemoc králů nebo bohatých – prostě těch, kteří si mohli dovolit dobré jídlo a alkohol.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

S velkými bolestmi palce levé nohy se v noci probudil čtyřicetiletý muž. Kůže u palce byla zarudlá, palec byl horký a nateklý. Nikdy dosud obdobné problémy neměl, a tak byl přesvědčen, že jde o zranění z fotbalu, který hrál o den dříve. Protože bolest nepřestávala, tak se po poledni vydal do nemocnice. Po vyšetřeních mu byla sdělena nemoc dna – tedy dnavá artritida nebo také pakostnice – o které dosud nikdy neslyšel. „Dna je bolestivé onemocnění kloubů, v němž hraje hlavní roli kyselina močová a její vysoká koncentrace v organismu. Tato kyselina v našem těle vzniká z purinů, což jsou složky nukleových kyselin přijímané potravou, zejména v mase, masných výrobcích a luštěninách. Kyselina močová při vysokých koncentracích začne vytvářet krystalky a ty se začnou usazovat v kloubech a za určitých okolností vyvolají zánět,“ říká lékařka interního oddělení novojičínské nemocnice MUDr. Renáta Čápová s tím, že typickým projevem onemocnění je prudký, náhle vznikající – často přes noc – extrémně bolestivý otok většinou jednoho kloubu, který je nápadně zarudlý a horký. Postiženy bývají obvykle klouby nohou. Často bývá jako první postižen palec, později další drobné klouby nohy, hlezna, kolena. Dna se ale nevyhýbá i ručním kloubům, loktům a postižení může být v těžších případech i polyartikulární (vícekloubní). „Nemoc obvykle probíhá v určitých cyklech, kdy záchvaty prudkých bolestí se střídají s obdobími klidu. Právě ale v tomto období je třeba být ve střehu a dbát na léčebná opatření, aby k dalším záchvatům pokud možno nedocházelo,“ doplňuje lékařka.

KOHO NEMOC POSTIHUJE
Toto metabolické onemocnění nejčastěji postihuje muže nad čtyřicet let. Muži přitom představují 90 procent pacientů. Pokud ovšem toto onemocnění propukne u ženy, bývá to prakticky vždy až po menopauze. Dnu považovali v dávných dobách lékaři za nemoc králů nebo bohatých – prostě těch, kteří si mohli dovolit dobré jídlo a alkohol. I v dnešní době má toto onemocnění souvislost s nadměrnou konzumací masa a alkoholu, ovšem hlavní příčina může být i jinde. Významnou roli hrají genetické faktory, dna ovšem může postihnout prakticky kohokoliv. Pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění je ale mnohonásobně vyšší, pokud ho prodělali oba rodiče. Dna bývá často spojená i s vysokým cholesterolem a vysokou hladinou dalších krevních tuků, triglyceridů. Negativní roli sehrává nadváha, nedostatek pohybu, špatný pitný režim a užívání léků s močopudným účinkem, třeba pilulek na vysoký tlak. „Svou roli při vzniku choroby hraje stres, únava i akutní infekce, jako je chřipka či nachlazení, vyvolávajícím faktorem záchvatu může být také drobné trauma jako úraz nebo operace. Zmíněné faktory mohou nemoc nejen vyvolat, ale také vážně zhoršovat její stav a průběh, pokud už propukla,“ varuje MUDr. Renáta Čápová.

LÉČBA DNY
Loni byl záchrannou službou přivezen do novojičínské nemocnice padesátiletý muž, který se ráno probudil s velkou bolestí palce pravé nohy. Muž byl vyhlášeným gurmánem a od jídla a pití jej neodradily občasné otoky a bolesti kloubů v nohou. Lékař, který uviděl zarudlý, oteklý a bolavý palec, muži sdělil, že jde s největší pravděpodobností o dnu. „Muž musel úplně změnit svůj životní styl – bylo mu doporučeno výrazně zhubnout, omezit maso, zejména milovanou zvěřinu, a ani kapku alkoholu. Přestože se to muži zdálo nemožné, nakonec vydržel a onemocnění se zlepšilo natolik, že mohl vysadit i medikamenty,“ sdělila jeden z případů doktorka Čápová.

Pokud pacient nenavštíví lékaře a nezačne potíže vyvolané touto chorobou úspěšně řešit, dna ho pořádně vytrestá. Hrozí totiž vážným poškozením kloubů a invaliditou. Jestliže lékař na základě klinického obrazu, vyšetření moči a krve diagnostikuje dnu, v každém případě prvním krokem k její léčbě je úprava stravování a životního stylu. Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu,častého pohybu a výběru správných potravin k jídlu a pití. „Poté se nemocnému předepíší léky podle stádia nemoci a výsledku vyšetření. Většinou se jedná o léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi, případně na podporu jejího vylučování z organismu. Někdy se podávají léky na úpravu ph moči, aby se zabránilo tvorbě močových kamínků,“ uvádí lékařka.

V akutním stádiu se podávají léky, které potlačují zánět, zejména tzv. nesteroidní antirevmatika a analgetika. Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat, chladit. Úlevu mohou přinést i přírodní produkty, vojtěška, aloe, lopuch, ale i pravidelná konzumace třešní. I po pominutí akutního stavu je nutné dodržovat přísnou dietu a nepít alkohol. Pro pacienty je zpravidla nejtěžší dodržovat dietu. Pokud ji ale zanedbají, mohou si podle lékařky přivodit zhoršení stavu i další závažné choroby. „Může dojít k úplné degeneraci kloubu a ztrátě jeho funkce. Hrozí poškození ledvin a další metabolické poruchy, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a onemocnění oběhového systému, zvýšená hladina cholesterolu v krvi a obezita,“ dodává MUDr. Renáta Čápová.