Nem. Valašské Meziříčí

Valašskomeziříčská nemocnice má pro rodičky moderní porodní lůžko

10. 5. 2017

Moderní lůžko nabízí maminkám širší výběr porodní i relaxační polohy.

Text: Michal Václav, DiS., Ing. Tomáš Želazko / Foto: Michal Václav, DiS.

Rodičky v Nemocnici Valašské Meziříčí mají opět o něco vyšší komfort. Gynekologicko-porodnické oddělení se může pochlubit novým moderním porodním lůžkem, které maminkám nabízí širší výběr porodní i relaxační polohy. Investice do vysoce komfortního porodního lůžka dosáhla více jak 500 tisíc korun. Nová porodnická postel AVE svou koncepcí spojuje individuální požadavky rodičky na komfort a pohodlí s profesionálními potřebami porodního týmu, navíc s důrazem na estetický a funkční design celého výrobku. „Moderní lůžko nabízí maminkám širší výběr porodní i relaxační polohy. Lůžko je v podstatě uzpůsobeno tak, aby bylo pro ženu pomocníkem už také v první době porodní. Široká ložní plocha lůžka vytváří rodičce pocit bezpečí a rodička je tak s doprovodem v neustálém kontaktu,“ říká staniční sestra gynekologicko-porodnického oddělení Bc. Andrea Dočkalová s tím, že v současné době oddělení disponuje dvěma porodními lůžky. Při pobytu na porodním sále mohou rodičky s doprovodem navíc využít tří pokojů rodinného typu. 

Lůžko je vybaveno odpovídajícím příslušenstvím a nabízí rodičce možnost zaujmout optimální pozici i během tlačení ve druhé době porodní. Při využití veškerého příslušenství je možné vedení porodu klasickým nebo alternativním způsobem. V případě akutní, urgentní či krizové potřeby je možné na lůžku provést císařský řez. Po porodu slouží k pohodlnému odpočinku rodičky během nezbytné doby sledování na porodním sále. Ruční ovladač je přehledný a vhodný i pro ovládání samotnou rodičkou, která si tak na lůžku sama může polohovat výšku ložné plochy, sedáku i zádového dílu. Velmi nízká nástupní výška postele umožňuje pohodlné nastoupení i výškově menší ženě. „Pro obsluhující personál porodnice je výhodou jeho jednoduchá obsluha, možnost rychlé manipulace a snadná údržba,“ doplňuje staniční sestra. 

Za uplynulý rok 2016 se v porodnici Nemocnice Valašské Meziříčí narodilo celkem 999 dětí. Porodnost má v posledních letech stále stoupající tendenci. Zatímco v roce 2013 se zde narodilo 808 miminek, v roce 2014 to bylo 813 dětí a v roce 2015 již 860 miminek. Mezi novorozenci bylo loni 524 chlapců a 475 děvčat. Zároveň se za celý rok ve zdejší porodnici narodilo 7 párů dvojčátek. Nejvíce se v loňském roce rodilo v červenci, kdy přišlo na svět 107 dětí, a naopak nejméně v prosinci, kdy zdravotníci pomáhali na svět 59 dětem. Přestože maminky v dnešní době stále častěji přidělují svým dětem neobvyklá jména, v Nemocnici Valašské Meziříčí stále převládají jména tradiční. Za pár let tak budou učitelky meziříčských a okolních škol vyvolávat hlavně Terezky, Aničky, Adélky, Tomášky, Kubíky a Tondy.