Nem. Valašské Meziříčí

Předporodní kurzy jsou důležité i pro tatínky

11. 1. 2017

Kromě předporodních kurzů nabízí Nemocnice Valašské Meziříčí od roku 2014 budoucím maminkám také těhotenské cvičení.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Michal Václav, DiS.

Porod je bezesporu jednou z nejvýznamnějších událostí v životě ženy. Nejen nastávající maminka, ale i tatínek, mnohdy netuší, co je před porodem, během porodu i po něm vlastně čeká. Jedno je jisté, i v dnešní záplavě nejrůznějších rad a informací se nejlepšího poučení nastávajícím rodičům dostane od těch nejpovolanějších lektorek – porodních asistentek, které mají s porody i péčí o novorozence bohaté zkušenosti. Nemocnice Valašské Meziříčí již více jak 15 let organizuje pro nastávající rodiče předporodní kurzy, které mají dopomoci k příjemnějšímu a snazšímu porodu, ale také usnadnění prvních týdnů péče o novorozené miminko. Zpočátku se kurz skládal ze dvou lekcí, ale pak byl rozšířen na lekce tři, kdy se přidala lekce věnovaná novorozenci a péči o něj.

Se zvyšujícím se nárokem žen na informovanost byla následně přidaná ještě čtvrtá lekce, která se týká prohlídky porodního sálu. Od začátků zdravotníci umožňovali účast v kurzu i budoucím tatínkům. Na jednotlivých lekcích je v posledních letech mužský doprovod přítomen až v 90 procentech, menší přítomnost partnerů je jen u lekce věnované šestinedělí. Partneři mají mnohdy více dotazů než „těhulky“ samy. „Budoucí tatínci odcházejí mnohdy z lekcí s velkými emocemi a uvědomují si, že pro ženu není nic jednoduchého porodit dítě, a že u toho chtějí být od začátku až do konce. Ochotně a rádi na sebe pak přebírají určitou zodpovědnost za zdárný průběh porodu, chtějí být oporou své partnerce. Jde o jejich životní zkušenost, která často ještě utužuje vztah mezi partnery, a rodičem a dítětem,“ říká Mgr. Andrea Dočkalová. Kurzy předporodní přípravy jsou zaměřené na zvýšení informovanosti nastávajících rodičů ohledně těhotenství, porodu, péče o dítě, ale i šestinedělí. Kurzy mají dopomoci k příjemnějšímu a snazšímu porodu, ale také k usnadnění prvních týdnů péče o novorozené miminko.

Kurz je určen především ženám po ukončeném 30. týdnu těhotenství, které mohou přijít i s doprovodem. „Tematickou náplní kurzu jsou přípravy na porod, porod samotný, úlevové polohy a pomůcky při porodu, kojení, období šestinedělí a péče o novorozence. Během kurzu je věnován prostor i pohybové průpravě těhotných žen. Součástí kurzu je navíc i reálná prohlídka porodního sálu a porodnického i novorozeneckého oddělení, což je pro nastávající rodiče vždy vítaná událost. Díky prohlídce přicházejí při porodu do známého prostředí, takže odpadá strach a stres z neznáma,“ vysvětluje staniční sestra Dočkalová. Kurz předporodní přípravy Nemocnice Valašské Meziříčí je tvořen čtyřmi lekcemi, přičemž každá z nich trvá tři až 3,5 hodiny. Zájemkyně o kurzy předporodní přípravy v Nemocnici Valašské Meziříčí se mohou hlásit na telefonním čísle 725 332 322 či e-mailem na andrea.dockalova@nvm.agel.cz. 

Od roku 2015 pořádá Nemocnice Valašské Meziříčí specializované kurzy pro nastávající maminky ve Středisku volného času Domeček ve Valašském Meziříčí. „Máme zde k dispozici velkou místnost s příjemnými doplňky, je zde i možnost aromaterapie. Nastávající rodičky získají i malé dárky – vzorky kosmetiky, jsou zde prováděny ukázky potřeb pro maminky a jejich miminka, díky čemuž je servis kurzu ještě komplexnější,“ sdělila staniční sestra. Již dva roky porodní oddělení ve spolupráci s oddělením novorozeneckým začalo v Domečku organizovat i přednášky pro veřejnost na témata blízká těhotenství, porodu a péči o dítě. Tyto jednotlivé přednášky jsou věnované tématu anestezie u porodu, poporodním obdobím, šátkování, péči o novorozence. Vstup na tyto přednášky je bezplatný a jednotlivá povídání trvají zhruba dvě hodiny. Kromě předporodních kurzů od roku 2014 budoucím maminkám nabízí nemocnice také těhotenské cvičení. Lekce probíhají každé pondělí od 17.00 do 18.00 hodin v tělocvičně rehabilitace nemocnice, přičemž jsou vedeny zkušenou porodní asistentkou.

Cvičení v těhotenství udržuje organismus budoucí maminky v dobré fyzické i psychické kondici. Ženy při něm posílí svalové skupiny důležité pro porod. „Cvičení se zaměřuje na těhotenskou gymnastiku, cvičení na míči, ale také na relaxaci, dechová cvičení a cvičení pánevního dna při příjemné relaxační hudbě. Jsou zde zakomponovány i úlevové polohy vhodné v první době porodní, ženy se zde učí všechny typy dýchání k porodu. Cvičení je prokládáno informacemi o těhotenství, porodu a poporodním období. O cvičení je velký zájem ze strany těhotných žen nejen z Valašského Meziříčí, ale i z okolních měst a obcí,“ uzavřela staniční sestra.