Nem. Valašské Meziříčí

Díky Nemocnici Valašské Meziříčí přestávají lidé kouřit

11. 8. 2015

Valašskomeziříčská nemocnice byla koncem roku 2012 zařazena mezi centra pro závislé na tabáku.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Michal Václav, DiS.

Přestože na každé krabičce cigaret i dalších tabákových výrobcích jsou vyobrazena zdravotní varování typu „Kouření škodí zdraví“ nebo, „Kouření způsobuje smrtelnou rakovinu plic“, počet kuřáků v Česku téměř neklesá. V posledních letech kouří v České republice třetina populace, přičemž každoročně na následky kouření umírá zhruba 23 tisíc lidí, nejvíce na rakovinu a na nemoci srdce a cév. Právě onemocnění nebo strach z nemoci jsou nejčastějším motivem, proč lidé s kouřením chtějí přestat. Řada z nich poté využije jedno z více jak 40 tuzemských center pro závislé na tabáku. Nemocnice Valašské Meziříčí byla koncem roku 2012 zařazena mezi tato centra a od té doby prošlo ambulancí přes 100 aktivních kuřáků, kteří se rozhodli se svým nešvarem skoncovat. „Ročně k nám chodí v průměru kolem 35 lidí. Z nich se podaří přestat kouřit téměř dvaceti,“ říká lékařka protikuřácké ambulance a interního oddělení nemocnice MUDr. Marie Černochová s tím, že největší zájem o léčbu je v centru mezi muži kolem čtyřiceti let.

Velice často však přicházejí až v momentě, kdy je už začínají trápit nějaké zdravotní potíže. Základní léčba u každého trvá tři měsíce, kdy jsou pacientovi podávány nikotinové náhrady nebo léky, díky kterým se postupně snižuje chuť na cigaretu. „Vyléčeného člověka považujeme za 12 měsíců od první návštěvy našeho centra nebo ode dne, kdy se rozhodl přestat kouřit a to skutečně udělal,“ uvedla lékařka. Podle odborníků při odvykání kouření po 24 hodinách se tělo zbaví oxidu uhelnatého v krvi, za pár dní se zlepší chuť, čich a dýchání. Během několika měsíců u již bývalého kuřáka ustupuje kašel, zlepšuje se prokrvení těla. Přibližně po deseti letech se organismus kuřáka dostává na úroveň organismu nekuřáka, tedy pokud nedošlo k nenapravitelným poškozením orgánů. Zanechat kouření není lehké a často to vyžaduje veliké úsilí. Každý kuřák je jiný a také každému bude vyhovovat jiný způsob pomoci. Také motivace je různá – nemoc, snížení sportovní výkonnosti, plánované těhotenství.

Motivací pro odvykání může být také úspora peněz a času. Kuřák, který vykouří jednu krabičku denně, utratí měsíčně více než dva tisíce korun. A pokud kouří jednu cigaretu pět minut, ztratí 100 minut drahocenného času denně. Odborníci Nemocnice Valašské Meziříčí poskytují kuřákům profesionální pomoc, porozumění a podporu při překonávání abstinenčních příznaků v celém průběhu léčby. „Mnoho kuřáků uvažuje o tom, že by kouření zanechali, nebo se o to alespoň pokoušejí. Zbavit se této závislosti není jednoduché a vyžaduje to velké úsilí. Každý je svým způsobem jiný a každému vyhovuje jiný způsob odvykání. Proto uplatňujeme individuální přístup ke všem klientům,“ popsala MUDr. Marie Černochová. V rámci úvodní návštěvy centra odborníci nejprve zhodnotí za pomoci základních vyšetření zdravotní stav klienta. Toto vyšetření zahrnuje měření krevního tlaku, pulzu, hmotnosti, výpočtu BMI. Pomocí dotazníků určí míru závislosti na cigaretách, kuřácké návyky a odhodlanost přestat kouřit. Dále se stanoví funkce plic, zjistí, jaké nemoci klient prodělal a jaké léky pravidelně užívá. Poté odborník zjistí jednoduchým monitorem koncentraci oxidu uhelnatého (CO) ve vydechovaném vzduchu a společně s klientem navrhne plán pro odvykání kouření.

 „Kuřáky se snažíme inspirovat k přípravě náhradního řešení, jak prožít své typické kuřácké situace bez cigarety. Poradíme, jak změnit své denní návyky a prožitky dne. Projdeme si společně situace, při jakých jen těžko pacient odolává cigaretě, a společně hledáme řešení, jak se v typicky kuřácké situaci bez cigarety zachovat,“ přibližuje MUDr. Marie Černochová s tím, že klientům a pracovišti pomůžou zvládat nejen fyzické abstinenční potíže, ale i ty psychické jako je nespavost, deprese či zvýšená chuť k jídlu. Na řadu mohou přijít i léky, které nepatří mezi nejlevnější, často se však jejich cena dá srovnat s množstvím vykouřených cigaret. Závislost na tabáku, respektive nikotinu, je velmi silná, větší než na heroinu. Pokud lidé nejsou vnitřně přesvědčení, že chtějí přestat kouřit, je úspěšnost velmi nízká. „Přestat kouřit je velmi těžké, jen málokdo se této závislosti dokáže zbavit sám. Statistiky uvádějí, že pouze 4 lidé ze 100. S odbornou pomocí procento úspěšnosti stoupá až k 40 procentům,“ dodává MUDr. Marie Černochová, která odrazuje lidi od kouření několika cestami. Nedávno například vedla poradnu pro veřejnost zaměřenou na odvykání kouření při příležitosti světového dne bez tabáku, který uspořádalo Město Valašské Meziříčí v rámci projektu Zdravé město.