Nem. Valašské Meziříčí

Personál se kvůli rostoucí agresi pacientů učí sebeobraně

28. 5. 2014

S nadávkami, ale i kopanci se personál Nemocnice Valašské Meziříčí setkává stále častěji. Nejčastěji na něj útočí lidé pod vlivem alkoholu nebo návykových látek.

Text: Ing. Hana Szotkowská / Foto: archiv nemocnice

Zachraňují zdraví a mnohdy i lidské životy, místo vděku však sklízí nadávky a urážky. Útoků na zdravotníky rok od roku přibývá také ve valašskomeziříčské nemocnici. Jen v loňském roce musel čelit personál nemocnice asi šesti desítkám verbálních útoků a dokonce jednomu fyzickému napadení. Drsná statistika přiměla nemocnici uspořádat speciální seminář, na kterém se zdravotníci učili sebeobraně. Cílem nezvyklé výuky bylo pomoci zdravotníkům a sanitářům útoky agresivních pacientů co nejlépe zvládnout.

S nadávkami, ale i kopanci, kousáním či plivanci se personál nemocnice setkává stále častěji. Nejčastěji na něj útočí lidé pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Cílem semináře bylo naučit zdravotníky nejen to, jak se útokům ze strany pacientů účinně bránit, ale i to, jak se jich předem vyvarovat. Až v devadesáti případech ze sta lze totiž útočníka takzvaně „ukecat“. Ve zbývajících deseti k přímému útoku dojde. Pak nezbývá, než zasáhnout klasickou obrannou technikou.

V kurzu se zdravotníci například učili jakým způsobem přistupovat k lidem, u kterých hrozí riziko, že je napadnou. Získané znalosti by zdravotníci měli být schopni použít v případě potřeby ihned v praxi. Personál se učil základní chvaty sebeobrany, tedy obranu před kopy, údery či postoje na vykrytí úderu, ale i to, jak správně zareagovat v případě napadení nožem nebo střelnou zbraní. „Verbálních útoků bohužel přibývá. Loni jsme jich zaznamenali celkem devětapadesát. Šlo o pacienty, kteří odmítali hospitalizaci anebo byli pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek,“ uvedla hlavní sestra valašskomeziříčské nemocnice Jana Pelikánová s tím, že právě tito pacienti bývají obvykle nejnebezpečnější. Jejich agrese se totiž zvyšuje úměrně s množstvím vypitého alkoholu. Další skupinou jsou pak nemocní, kteří trpí psychiatrickou poruchou.

S agresivními pacienty se zdravotníci setkávají nejčastěji v úrazových ambulancích. Asi dlouho nezapomenou na pacienta, kterého zde ošetřovali v loňském roce. Už při přijetí byl neklidný a velice vulgární. Když mu chtěly sestřičky zajistit žílu k aplikaci léků, začal do nich kopat a poškrábal jim ruce. Sestry nakonec musely přivolat na pomoc další zdravotníky, bez kterých by se pacientovi jen těžko ubránily. Přesně kvůli takovým pacientům musí být nemocnice trvale ve spojení s bezpečnostní službou a městskou policií, která je schopna v případě potřeby pohotově zasáhnout. Další možností, jak bojovat proti těmto agresorům, je uzákonit, aby byl zdravotnický pracovník při výkonu svého povolání kvalifikován jako veřejný činitel. Tento statut, jako mají například hasiči nebo policisté, však české zákony zdravotníkům dosud nepřiznaly. Soudy však útoky na ně hodnotí jako přitěžující okolnost. „Agresivita pacientů nás mrzí, ale člověk si tyto případy nesmí příliš připouštět. Rozhodně je ani nesmí bagatelizovat a musí na ně být odborně připraven. Kdybychom svoji práci neměli rádi, tak bychom ji dělat nemohli,“ doplnila za všechny zaměstnance valašskomeziříčské nemocnice Jana Pelikánová.