Nem. Valašské Meziříčí

Nemocnice uvedla do provozu 60. babybox v České republice

7. 3. 2014

Schránka pro odložené děti byla zprovozněna po měsíci zkušebního testování.

Text: Ing. Hana Szotkowská / Foto: Mgr. Radka Baková

Vsetínský region byl až do konce února posledním okrskem ve Zlínském kraji, kde babybox doposud chyběl. Schránku, která bude sloužit především jako pojistka pro to, aby se odloženým dětem dostalo včas potřebné zdravotní péče, slavnostně uvedli do provozu jejich zakladatel Ludvík Hess společně s ředitelem valašskomeziříčské nemocnice MUDr. Milanem Leckéšim. „Společnost AGEL podporuje myšlenku babyboxů dlouhodobě. Valašskomeziříčská schránka je už pátá v pořadí, kterou jsme společně s panem Hessem v našich nemocnicích zprovoznili. I v tomto případě jsme rádi přistoupili na to, aby nemocnice zdarma poskytla provozní zázemí a zajistila péči pro děti, které se v babyboxu případně objeví,“ řekl ředitel nemocnice MUDr. Milan Leckéši.

Babybox je umístěn v levé části areálu hlavní budovy u rehabilitačních ambulancí. Proč nemocnice vybrala právě toto místo, už dříve vysvětlila hlavní sestra Jana Pelikánová: „Chtěli jsme najít takové místo, které ženám zaručí anonymitu a zároveň půjde snadno nalézt tak, aby ženy nemusely bloudit po areálu. Také jsme byli limitováni tím, že to muselo být místo rychle a snadno přístupné pro zdravotnický personál. Bok hlavní budovy u rehabilitačních ambulancí je tak místem zcela ideálním. Ženy ho naleznou celkem snadno a k večeru, kdy maminky děti odkládají nejčastěji, je zde minimální provoz.“

Schránky na odložené děti fungují pomocí čidel, která ihned vyrozumí zdravotníky nemocnice, že se dvířka otevřela. Na příjmu se rozezní zvuková a světelná signalizace, takže zdravotníci okamžitě vyrážejí pro miminko. „Šedesátý babybox v Nemocnici Valašské Meziříčí je čtvrtou bedýnkou ve Zlínském kraji. Věřím, že i ve Valašském Meziříčí zůstane jenom jističem, pojistkou, hasicím přístrojem pro případ krajní nouze,“ řekl během slavnostního zahájení provozu babyboxu jejich zakladatel Ludvík Hess, který zároveň poděkoval všem dárcům, kteří na zřízení meziříčské schránky přispěli. „Děkuji dárcům, z nichž největší jsou společnosti OLMA z Olomouce - mnohonásobný dárce, EMPEMONT z Valašského Meziříčí a ROBE Lighting z Hážovic, Nadačnímu fondu manželů Hradilových a soukromému dárci Jiřímu Hrabovskému z Prahy, muži, který projektu babyboxů pomáhá opakovaně,“ doplnil Ludvík Hess. Vyrobení a instalace babyboxu přijde na 300 tisíc korun a financován je vždy přes Nadační fond pro odložené děti Statim, jehož zakladatelem není nikdo jiný než Ludvík Hess.

Meziříčská schránka je babyboxem nové generace. Je antikorová, dvoukřídlá dvířka se otvírají samočinně po stisknutí jediného zeleně podsvíceného tlačítka a po zatížení speciální vaničky na dně klimatizované bedýnky se aktivací váhového senzoru zcela automaticky zavřou. Dvířka jsou proti kolizi s rukama dárce nebo s tělíčkem děťátka opatřena infrazávorou. Současně jde kabelem signalizace do místnosti stálé služby a prostřednictvím mobilů osmi jejich držitelům. Vnitřek babyboxu navíc snímá videokamera, umístěná ale tak, že člověka, který do schránky dítě vloží, nezabírá a on tedy stále zůstává v anonymitě. Policisté po lidech, kteří dítě do schránky bezpečí odložili, již nepátrají. Dítě totiž není ohroženo na zdraví ani na životě, takže se nejedná o trestný čin.