Nem. Valašské Meziříčí

Skýpalovo prkénko – unikátní rehabilitační pomůcka za pár korun pomohla už stovkám pacientů

23. 9. 2013

Fyzioterapeut Mgr. Rostislav Skýpala z rehabilitačního oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí je autorem unikátní rehabilitační pomůcky, která pomůže při řadě obtíží.

Text: Bc. Radka Baková, Ing. Věra Šejdová / Foto: Ing. Věra Šejdová

K rehabilitaci jakých částí těla a při jakých potížích se Vaše prkénko používá?

Stimulační prkénko se používá k léčbě poúrazových a pooperačních stavů především dolních končetin. Přesně definovaný trénink na prkénku zlepšuje svalovou sílu, rozsah pohybu, podporuje mízní a protiotokové funkce a současně snižuje bolest. Rozšířené varianty se však dají použít i pro horní končetiny a pro zlepšení pohybových funkcí v oblasti trupu. Pomůcka se používá při stavech, kdy je třeba vytvořit specifický trénink na zlepšení síly, koordinace a rozsahu především v oblasti dolních končetin, ale také v partiích zajišťujících kvalitní stabilitu celého pohybového ústrojí při pohybu nebo držení definované polohy v prostoru.

Kdo Vás k myšlence vyrobit prkénko přivedl?

Na myšlenku vymyslet jednoduchou a levnou pomůcku jsem přišel díky mým učitelům, tedy profesoru Jandovi a dr. Švejcarovi, kteří ke stimulaci stability v prostoru používali kulové úseče a balanční sandály už před více než deseti lety. Protože pořizovací cena těchto pomůcek byla i na tehdejší dobu dost vysoká, vymyslel jsem a vyrobil doma první nestabilní prkénko. Jeho základem byl vysádrovaný tenisový míč připevněný do desky. Tehdy se zrodila svépomoci vyrobena nejlevnější pomůcka na světě.

Jak dlouho jste na prkénku pracoval?

Na prvním prkénku jsem pracoval asi dvě hodiny, nejdéle trvalo tvrdnutí sádry a přídavné látky. V rámci zvýšení bezpečnosti cvičení na tomto prkénku je možné jako labilní element použít gumovou půlkouli, která se dá také jednoduše opatřit. To je varianta pro ty, kteří chtějí zainvestovat do svého zdraví o 100 korun více, nebo se jim nechce míchat sádra a řezat tenisový míček.

Kolik Vašich pacientů už prkénko využilo při rehabilitaci?

Dodnes jej k terapii použilo od roku 2004 několik stovek pacientů. Někteří si je v našem regionu navzájem půjčují nebo se prkénka používají napříč celou rodinou.

Cvičí pacienti s prkénkem také sami doma nebo jen pod Vaším vedením?

Pro cvičení na tomto prkénku jsem si dle patofyziologických zákonitostí hybného aparátu a klinických zkušeností vytvořil metodiku s postupně narůstající intenzitou i náročností terapie. Trénink se tedy dá zahájit již v časné poúrazové či pooperační fázi léčení s přesnou definicí terapie fyzioterapeutem, a to ze začátku pod jeho přísnou kontrolou. Následně mohou být bezpečně zvládnuté stupně cvičení převedeny na opakování v domácí či pracovním prostředí. Prkénko je tedy bez kompetentního fyzioterapeuta zcela bezcennou nebo dokonce i nebezpečnou pomůckou. Při jeho správném použití však lze dosáhnout neuvěřitelné stimulace stability a svalové spolupráce pohybového aparátu během krátkého cvičení.

Jaké jsou dosavadní výsledky této terapie?

Dosavadní výsledky ukazují, že správně volené a nastavené stupně terapie pacientovi poskytují kontinuální zlepšení stability především stoje, chůze i běhu od poúrazové doby až po plně sportovní profesionální zátěž. U bolestivých stavů způsobených převážně nestabilitou daného kloubu se již po krátkém tréninku lokální bolesti překvapivě snižují již v ordinaci před očima fyzioterapeuta a subjektivně se lepší stabilita s pocitem lehkosti problémové končetiny.

Kteří pacienti si tuto Vaši inovaci obzvláště pochvalují?

Tuto inovaci si zvláště pochvalují pacienti, kteří chtějí aktivně rehabilitovat, neboť efekt je téměř okamžitý. Méně ji vyznávají klienti, kteří očekávají pouze ošetření fyzioterapeutem a nechtějí se do cvičení zapojovat sami.

Mohou si pacienti toto prkénko vyrobit doma sami?

Kdo je trochu zručný a má potřebné ingredience, vyrobí si ho dnes sám doma za pár korun. Přesný návod a kritéria výroby pacientům předávám ústně, a pokud dodrží technologii, mají jednoduše pomůcku k terapii za jednu hodinu hotovou. Pro pacienty časově zaneprázdněné jsme schopni výrobu a prodej tohoto prkénka za úhradu zajistit.